Esővízgyűjtő tartályát vehette át ez a gyenesdiási férfi. Az otthoni kiskertjében nevelt zöldségeket, gyümölcsöket öntözi majd ebből. A lakosok nem csak a 210 literes tárolót kapják. Tavasszal palántát és növénykondicionáló szert is adnak nekik.
„Hasznos dolognak találjuk, hiszen nem mindegy, hogy a kertünket csapadékvízzel, vagy pedig a vezetékes vízzel öntözzük. Ennek nagyon sok előnye van, hogy ezzel tudunk öntözni, nem kemény víz, hanem lágy víz. A növények jobban szeretik, jobban fejlődnek.” - osztotta meg véleményét Dr. Füzes István.
Gyenesdiáson évek óta fontos a környezetvédelmi szemlélet és a fenntartható háztáji kiskertek támogatása. A Klímabarát Települések Szövetsége által meghirdetett pályázaton bruttó 3,5 millió forintot nyert a település. Céljuk a csapadékvíz megtartás és a helyi vízkezelés koordinálása. A programhoz a Kertbarát Kör is csatlakozott.
„Nem ez lesz az első vízgyűjtő edényem. Én a gyenesdiási Kertbarát Körnek két éve aktív tagja vagyok, és kertészkedünk, nem csak dísznövényekkel foglalkozunk, hanem konyhakerttel is. Ennek a vízellátását szeretnénk egy kicsit bővíteni, a kapacitást.” - hangsúlyozta Kiss Balázs.
A pályázóknak a következő öt évben egy legalább 10 négyzetméter nagyságú veteményes kertet kell gondozniuk, valamint szakmai előadásokon kell részt venniük. A rendezvények szemléletet formálnak, valamint erősítik az egészséges és klímatudatos életformát. Gyenesdiáson évek óta működik az Egy ház, palántázz mozgalom is. A megtermelt zöldségeket és gyümölcsöket minden ősszel a Burgonyafesztiválon kosármustrán mutatják be.
"A pályázók számára kiosztott edények alapvetően biztosítéka annak, hogy a kertkultúra javulni fog a településünkön, hogy a hagyományos előkerti, hátsókerti növénytermesztés és azok a zöldségtermesztő részletek azok alapvetően megteremtődnek minden háztartásnál és talán az egészségesebb, jobb lakókörnyezet is fontos lesz a következő időszakban azzal együtt, hogy talán jó gyakorlatokat tud mindenki bemutatni azzal, hogy szép palántákat tud nevelni, nagyon szép zöldségféléket tud ebből az öntözött kultúrából kihozni.”- fejtette ki Gál Lajos.
A polgármester elmondta, a későbbiekben szeretnének komposztládára is pályázni, valamint fecskefészkeket kiosztani. Rovartelepekkel és lepkeházakkal szeretnék elősegíteni a veszélyeztetett fajok fennmaradását.
Farkas Adél - Keszthelyi TV