5 évvel ezelőtt folyamatosan érkeztek a szigorú szabályok, óvintézkedések a COVID-19 járvánnyal kapcsolatban. Kijárási korlátozásokat vezettek be, az érvényességi idő alatt a tartózkodási- és lakóhelyeket csak munkavégzés és az alapvető szükségletek céljából lehetett elhagyni. Volt olyan intézkedés, hogy 9 és 12 óra között csak a 65 év felettiek mehettek élelmiszerboltokba, drogériákba, patikákba. Ebben az időszakban alakult meg a Keszthely összefog csoport is, hogy segítséget nyújtsanak az önkéntesek szükség esetén. Kötelező lett a szájmaszkok használata. A kialakult hiány miatt rengetegen fogtak össze, hogy varrjanak az egészségügyi dolgozóknak, a lakosságnak egyaránt. A maszkokból a múlt hónapban nyílt kiállítása a Balatoni Múzeumnak.
Az intézmény tárlatához kapcsolódva kerekasztal-beszélgetést szerveztek, melyre olyan szakembereket hívtak meg, akiket munkájuknál fogva másként is érintett a járvány. A pandémiával kapcsolatos emlékeiről Csótár András, az Azbóth iskola igazgatója, dr. Gábor Hajnalka jegyző, Királyné Domaházi Csilla, az ESZI vezetője, Pali Róbert Vonyarcvashegy polgármestere, valamint dr. Lakics Andrea rendőr őrnagy, a Keszthelyi Rendőrkapitányság kiemelt bűnmegelőzési főelőadója mesélt.
„A Keszthelyi Rendőrkapitányságon is bevezetésre kerültek azok az intézkedések, ami országos szinten a rendőrségnél is bevezetésre került. Ezek speciális szabályok voltak ahhoz képest, ami a civil szférában volt. Nálunk ebben az időszakban a legfontosabb tevékenység a karanténnak az ellenőrzését tették ki. Karatén-ellenőrzés során napi szinten kaptuk a járási hivataltól a listát, hogy kiket is kell ellenőriznünk, kik azok a személyek, akik betegek, megfertőződtek és otthon kell tartózkodniuk. Ezeket napi szinten ellenőriztük. Amikor valaki nem tartózkodott otthon és a karatén szabályait megszegte, akkor ezt nekünk jeleznünk kellett.”
A járvány alatt elkészült a digitális tanterv is az iskolásoknak, hiszen a diákok sem tartózkodhattak az intézményekben. A pedagógusok közösségi oldalakon, e-mailben és az e-napló rendszerben tartották a kapcsolatot. Aki tehette, home office-ra állt át, a szolgáltatók is igyekeztek alkalmazkodni a kialakult helyzethez. Számos történetet mesélhetne mindenki, hogy hogyan élte meg az időszakot.
„Ezzel a beszélgetéssel az is a célunk, hogy ez egy gyűjtésnek a része legyen, dokumentáljuk. Szeretnénk ezt tovább folytatni, hiszen az életnek számos más területe is van, ahonnan szeretnénk még-még információt, tudást gyűjteni a COVID-járvánnyal kapcsolatban.” - mondta el Németh Péter a Balatoni Múzeum igazgatója.
A kerekasztal-beszélgetésről felvétel is készült, hogy az érdeklődők szélesebb köréhez is eljussanak a beszélgetők gondolatai, meglátásai.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV