Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / A kommunizmus áldozataira emlékeztek
2023. feb. 27. hétfő | Keszthely
A kommunizmus áldozataira emlékeztek
A kommunizmus áldozatai előtt tisztelegtek Keszthelyen. A Várkertben emléktáblát állítottak azoknak a zalai családoknak, akiket az ÁVH elhurcolt a Hortobágyra. Az ünnepi szónok, Csótár András saját családjának történetén keresztül elevenítette fel a borzalmakat. Világszerte 100 millió főre becsülik a kommunizmus áldozatait.

1947. február 25-én a szovjet hatóságok letartóztatták a Független Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát, a kommunistákkal szembeni kiállása miatt. Nyolc évet töltött fogságban, először a Gulagon, majd az Állambiztonsági Minisztérium moszkvai központi börtönében. Az Országgyűlés 2000-ben hozott határozatot arról, hogy ez a nap a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja.     

„Döbbenetes, de még mindig akadnak megtévesztett emberek, akik hangoztatják, hogy az alapok jók voltak, Kádár János jót akart. Azonban mi tudjuk, hogy a kommunista ideológia alapjaiban téves és gonosz. A kommunizmus nem csak puszta elmélet, hanem cselekvésre buzdító akcióprogram is volt. Nem csak hirdette az évezredes emberi együttélési szabályokon alapuló világ megszűnését, hanem szükségesnek is tartotta annak felszámolását.” - mondta Csótár András, az Emberi Erőforrások Bizottságának elnöke.

A kommunizmus ellenségeinek titulált állampolgárokat nem csak a Gulagra hurcolták el. A szovjet kényszermunkatáborok mintájára a Hortobágyra is sokakat kitelepítettek az 1950-es években. Itt fegyveres őrizet mellett, embertelen körülmények között kellett dolgozniuk az állami gazdaságokban. Zala megyéből is sokakat elhurcoltak, akik az 1953-as amnesztiát követően sem térhettek vissza otthonaikba.

„Sok magyar ember és család személyes áldozatával és önfeláldozásával építette fel mai függetlenségünket és szabadságunkat. A 20. századi magyar történelem azon 40 éve, amit a kommunista diktatúrában töltöttünk, súlyosan rányomta bélyegét az életünkre. Szinte minden családban van olyan történet, amit hosszú ideig vagy talán máig senkinek nem meséltek el, rettegve a megtorlástól. Hazánkból is több százezer embert végeztek ki vagy vittek kényszermunkatáborba a kommunisták.” - tette hozzá Vozár Péterné, Keszthely alpolgármestere.

A Várkertben most már emléktáblával is tiszteleg a város mindazok előtt, akiket elhurcoltak a hortobágyi kényszermunkatáborokba. Az áldozatok előtt fejet hajtottak Keszthely elöljárói, a Nemzeti Kör tagjai és a város lakosai is.       

Regman Karola - Keszthelyi TV

| 2024. jún. 7. péntek 19:15 | Keszthely
Negyven esztendeje rabolták el, kínozták meg, majd ölték meg Jerzy Popiełuszko lengyel plébánost. Rá emlékeztek csütörtökön.
| 2024. feb. 26. hétfő 19:15 | Keszthely
A kommunizmus áldozatai előtt tisztelegtek Keszthelyen.
| 2021. feb. 25. csütörtök 16:28 | Keszthely
Február 25 a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja, Keszthelyen is megkoszorúzták az emléktáblát
| 2021. feb. 25. csütörtök 13:13 | Keszthely
Kerekasztal-beszélgetés keretében vették górcső alá zalai történészek a megyei vonatkozásokat.
| 2019. feb. 26. kedd 17:07 | Keszthely
Február 25. a kommunizmus áldozatainak emléknapja.
X. évfolyam 24. szám
Megjelenés: 2024. december 20.
21:00
Szignatúra
21:30
22:00
Természetvédelem határok nélkül
22:25
Göcsej Filmfesztivál
23:00
Ludovika TV
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.