Máréfalva Székelyudvarhelytől 8 kilométerre fekvő, 2004 óta önálló település. Hargita megye egyik leghosszabb falva, amelynek legfőbb látnivalói a székelykapuk. A legrégebbi az egykori paplak kapuja 1858-ból, amelyet felújítottak, és ma is látható. Máréfalva nevét először egy 1566-os oklevél említi, de a régészeti leletek arra engednek következtetni, hogy már jóval korábban lakott település volt. A falu lakossága csaknem 2000 fő, majdnem 100%-ban magyarlakta, római katolikus település. Önálló orvosi rendelővel, iskolával, művelődési házzal rendelkezik. Az Alsópáhokkal megkötött testvértelepülési szerződés új perspektívákat ad a falunak, és szorosabbra fűzi a magyarországi kapcsolatokat.
„Számunkra egy anyaországi megkeresés, egy anyaországi községgel való találkozás mindig nagy erővel bír, ugyanis ez is azt fejezi ki, hogy fontosak vagyunk az anyaországnak. Ugyanakkor nekünk is fontos az, hogyha az anyaországi települése ellátogat hozzánk. Bármikor várunk mindenkit szeretettel, én örvendek annak, hogy másfél évvel ezelőtt lehetőségem nyílott arra, hogy Czigány Sándor polgármester urat megismerjem, majd ezt követően betekintést nyerjek Alsópáhokba, és hasonló gondolattal vannak a mi testületi tagjaink is.” - tájékoztatott Kovács Imre, Máréfalva polgármestere.
A testvértelepülési megállapodást rendkívüli testületi ülés keretében írta alá a két község polgármestere. Czigány Sándor, Alsópáhok első embere arról beszélt, a történelmi múlt viszontagságainak nem elválasztania, hanem össze kell kötnie bennünket. Kifejtette, ez a megállapodás a zalai település életében is mérföldkő, hiszen Alsópáhoknak korábban nem volt hivatalos külföldi kapcsolata. A polgármester azt is elmondta, a sport, a kultúra, a gazdaság és a turizmus területén is együtt szeretnének működni Máréfalvával. Kovács Imre, Máréfalva polgármestere hangsúlyozta, a jövőben az önzetlen szeretet jegyében kívánnak tevékenykedni.
„Szeretnénk a két település közötti sport, kultúra, gazdaság, turisztikai célú együttműködésünket szentesíteni. Szeretnénk azt, hogyha ezek tartalommal töltődnének meg, hiszen mindkét oldalon vannak jelentős múlttal bíró civil szervezetek. Itt Alsópáhokon Bodzavirág Népdalkör, Allegrezza Kórus, nyugdíjas klub, illetve a sportegyesületek is együtt tudnak működni. Ezekről már tárgyaltunk, egyeztettünk. Vannak közöttünk vállalkozók is, ahogy ott is vannak vállalkozók, az ottani testületben is, a vezetők között, és már a gazdasági oldalról is próbáljuk a kapcsolatokat kialakítani.” - emelte ki Czigány Sándor, Alsópáhok polgármestere.
Alsópáhok kiemelkedő figyelmet fordít a turizmusra, a turisztikai attrakciók fejlesztésére. A Balaton közelsége sokakat vonz a településre, de népszerű a község családbarát szállodája is. Emellett folyamatosak az infrastruktúrát érintő beruházások is. A településen nagyon sok programot szerveznek, ezek többsége a hagyományőrzés jegyében valósul meg. A két község a jövőben szeretné egymás kultúráját jobban megismerni, és megmutatni azt a lakosságnak is.
Regman Karola - Keszthelyi TV