Osztrák dallamok töltötték meg Karmacson a Szent Anna teret. A lichtenaui fúvósok széles repertoárja osztrák nemzeti daraboktól kezdve a modern zeneművekig terjed. A sok fiatalt és hölgyet a soraiban tudó társaság örömmel jött el Karmacsra.
Nagyon jól érezzük magunkat. Már reggel, 7 órakor elindultunk, hogy ide érjünk. Most játszunk, nagyon örülünk, szép ez a hely – nyilatkozta a fúvósok karmestere, Gregor Mistelbauer.
A 2500 lakosú Lichtenau Alsó-Ausztria tartományban fekszik, 300 kilométerre Karmacstól. Önkormányzatukhoz 18 másik falu tartozik, óvoda, iskola és zeneiskola működik náluk. 32 éves a testvértelepülési kapcsolat.
A régi barátságot frissítjük fel a mai nap. Nagyon örülünk, hogy újra találkozhatunk régi ismerőseinkkel – fogalmazott Andreas Pichler polgármester.
Karmacs másik testvértelepülése Csíkszentsimon. 2004-ben, Targuba Árpád néhai polgármestersége idején kezdeményezték a partnerséget. A székely kapcsolat az utóbbi években gyengült, a nemzeti ünnep idejére szervezett találkozó ezt hivatott erősíteni.
„Targuba Árpád rengeteget tett ezen kapcsolatért, persze mi is próbáltuk ugyanezt viszonozni. Székelyföldi lehetőségekhez mérten kijártunk, megértettük az idők szavát és kulturális téren is próbáltuk ezt tartani, valamint honismeret, történelmi jellegzetességek, a vidék, hogy jobban ismerjük meg egymás kultúráját. Hiába hogy egyek vagyunk, de Székelyföld és Magyarország között azért vannak történelmi eltérések” - nyilatkozta Fábián László, a falu korábbi polgármestere.
A tér mellett a templomban is zenei produkciókat hallhatott a közönség. Karmacson 2011-ben alakult a Szent Anna Baráti Kör Egyesület. Az akkori 11 fős tagság már négyszeresére nőtt. Alapvető cél az volt, hogy a határon túl élő magyarsággal jó kapcsolatot alakítsanak ki. Ez túlnőtte magát az osztrák Lichtenau településsel. A zenés testvérvárosi programot direkt az államalapítási ünnephez igazították.
Bányai László, az egyesület elnöke: „Összedugtuk a fejünket és azon gondolkoztunk, hogy mit adhatunk Karmacs lakosainak, akkor jött az az ötlet, hogy a zene egy nagyon jó kapocs, ami határokon átívelő lehetőség ahhoz, hogy meg tudjuk hívni a barátainkat – úgy Csíkszentsimonból, mint Ausztriából, Lichtenauból – és ezáltal próbáltuk a zenét és a lelket összehozni. Ezt nagyon fontosnak tartjuk, mert a zenének nincsen nyelve, a zenét mindenki érti, a zene maga egy művészet.”
A Szent Anna Baráti Kör Egyesületnek a testvértelepülési kapcsolatok ápolása mellett fontos célja, hogy a nemzeti- és vallási ünnepeken aktívan részt vegyenek és a fiatalokat is bevonják a falu közösségi életébe. A határokon átívelő fúvószenekari találkozót a Magyar falu program pályázati támogatásával tudták megszervezni.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV