Számos archív felvétel őrzi a doni katasztrófa előtti napokat. A 2. magyar hadsereg katonái az 1943 januárjában a szovjet hadsereg által megindított támadásnak estek áldozatul. 40 ezren vesztették életüket, 70 ezer katona került fogságba, közülük szintén tízezren haltak meg. Az elavult fegyverekkel felszerelt, megfelelő ruházat, ellátás és hadianyag nélkül hagyott magyarok napokon át, hihetetlen hősiességgel védekeztek a túlerővel szemben. A 2. magyar hadsereg pusztulása az egész nemzetet megrázta.
Az elesett katonákra a Várkertben található világháborús szobornál emlékeztek meg Keszthelyen. Fehér Klára Bezzeg az én időmben című regényéből hangzott el egy részlet. Sok ma élő felmenője érintett volt a doni katasztrófában, egyebek között dr. Tóth Gergely polgármester nagyapja.
„Az az érdekes még, hogy megtiltották nekik a parancsnokaik, hogy valaha is beszéljenek róla. Én együtt nevelkedtem vele és sokat mesélt, de erről soha egy szót nem mondott, hogy hogy hagyták ott őket cserben, hogy milyen szenvedéseken mentek át. 93 éves korában halt meg egyébként, nagyon nagy szegénységben élt."
A megemlékező beszédet Páhi Sándorné Szalai Éva, a ZSzC Közgazdasági Technikum igazgatója mondta el. Elhangzott, a hadsereg fegyverzetének 80%-a is odaveszett a Don mentén. A veszteségek akkorák voltak, hogy azokat többé nem sikerült pótolni. A szónok idézte Illyés Gyula versét, melyben arra kereste a választ, hogy miért kellett ennyi embernek meghalnia. Kiemelte, ezeket a kérdéseket még ma is feltehetjük.
„Miért kell most is a világ különböző pontjain, Ukrajnában, a Közel-Keleten, Afrikában több millió embernek meghalnia?Miért nem választja az emberiség a békét a háborúk helyett?S feltehetjük itt most magunknak a kérdést, hogy mi, akik itt állunk, mit tehetünk a béke érdekében?A válasz szerintem egyszerű: tanítsuk meg a gyerekeket arra, hogy nagyobb érték az életben, mint a béke. Béke nélkül nincs jövő, nincs jövőnk.”
Elhangzott az is, hogy a katonák is tudták, hogy reménytelen volt a túlélés abban a helyzetben, amibe kerültek. A megemlékezőkkel egy olyan katona levelét osztották meg, aki ott vesztette életét.
A beszédeket követően helyezték el a megemlékezés koszorúit és mécseseit az emlékműnél. Az önkormányzat tagjai, a civil szervezetek képviselői és a lakosság is tiszteletét fejezte ki a hősök előtt.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV