2019-ben jelent meg az első kiadása a Góth család bemutatását célzó helytörténeti könyvnek. Dr. Góth László rengeteget kutatott már ahhoz a kötethet is, azonban további információk birtokába jutott. Ez inspirálta arra, hogy bővítse ki az első írást. Háromévnyi informálódás és kitartó kutatómunka nyomán készült el a legújabb iromány, melyben eddig nem ismert érdekességekkel találkozik az olvasó.
„Bizonyos mértékben olyan genetikai információkat is szereztem és ezzel nagyjából a család eredetét sikerült tisztázni, megvilágítani. Akkor a szokásos módon a padlásokról is került elő nagyon sok érdekes régi dokumentum. A családnak új ágaival is sikerült felvenni a kapcsolatot, akik megint csak további dokumentumokat, fotókat juttattak el hozzám és ezek alapján olyan három –négy év alatt aztán el is készült ez a második verziója.”
A könyvet Gyenesdiáson mutatták be. Góth Imre Árpád a gótok történetébe avatta be a közönséget, valamint szót ejtett arról is, hogy a Góth családnak hol voltak birtokai Gyenesdiáson. Az előadók arra is kitértek, hogy a Festetics család után a Góthok voltak a második legnagyobb bortermelők, jelentős területek tulajdonosai. Fontos szerepet töltöttek be a községek életében.
„Jelentős területek voltak. Én ahogy olvastam a könyvet, szorgalmas munkával álltak az élet mellé, igyekeztek mindig gyarapítani a vagyonukat. Természetesen volt olyan időszak , voltak, akiknek ez nem sikerült, voltak nehezebb időszakok is. De abban a korban igen igyekeztek jól dolgozni és akkor ennek köszönhető, hogy ilyen jó eredményt értek el."
A bemutatón arról is kaphatott információt a közönség, hogy hallás után anyakönyvezték a család tagjait, így több írásmód is fellelhető a történetükben. A kutatás során kiderült az is, hogy a Bringatanya területe is hozzájuk tartozott.
„Valaha Góth legelő volt, ahonnan Góth Józsefnek ellopták a birkáit. 75 birkát. Ez akkor nagy szenzáció volt és körülbelül egy hónap múlva meg is találták a birkákat valahol a Bakonyban.” - mesélte Dr. Góth László.
Dr. Góth László 2021-ben a keszthelyi utcák, házak lakosok emlékeit bemutató kötetét tárta a közönség elé. Elhangzott, a Gyenesdiási Önkormányzat 9 helytörténeti könyvet adott ki. A monográfiasorozattal a nagyközség történetét dolgozták fel. Ez a kötet azonban most magánkiadásban jelent meg. Ezzel másokat is motiválni szeretnének, hogy írják meg a tősgyökeres gyenesdiásiak családjaik történetét, hiszen mindenki hatással lehetett arra, hogy hogyan alakult a település sorsa.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV