Simon Péternek, Rezi tanyagondnokának szerteágazó a munkája. Reggelente iskolába szállítja a gyermekeket, majd a szociális ügyeket intézi. Időseket visz orvoshoz, gyógyszert vált ki, délben pedig az ebédet osztja. Az oktatási intézményen kívül mintegy 60-80 éthordót visz házhoz naponta. Úgy fogalmazott, az ő hivatása a nem aktív korúak mindennapjainak segítéséről szól.
„Segíthetünk azokon az embereken, akik rászorulnak. Szerintem ez minden embernek a kötelező feladata lenne. Vagy nem is kell, hogy feladat lenne ez, vagy kötelező legyen, hanem hogy ez belülről jön. Az, hogy azon a településen, ahol 42 éve élek, az meg szinte természetes.”
A falu- és tanyagondnokoknak Rezibe szerveztek szakmai napot. A településen 21 éve működik ez a szolgáltatás. Van is rá szükség, hiszen folyamatosan növekszik az igény. Magas a külterületen élők száma, erre a területre lehetett létrehozni a tanyagondnoki rendszert.
„2003-tól működik nálunk is. Azt gondolom, hogy most már tényleg van kellő tapasztalatunk arról, hogy mennyire fontos feladatot tudnak ellátni a falugondnokok a falvakban. Azt gondolom, hogy a magyar vidék, a falvak életében szinte kikerülhetetlen a falugondnoki rendszer. Sőt azt mondanám, hogy ezt tovább kell erősíteni. Annyira bővül folyamatosan a feladatkör, amelyeket el kell látniuk, hogy szinte azt kell, hogy mondjuk, hogy már egy ember nem is tudja sokszor ellátni.” - osztotta meg Cserép Gábor Rezi polgármester.
Zalában az első falugondnoki szolgálatok 30 éve jöttek létre. Elsők között Hagyárosbörönd, Liszó, Nemeshetés, Vindornyaszőlős, Gáborjánháza, Kerkakutas és Kisgörbő települések szervezték meg. A Zalai Falvakért Egyesület kezdetektől részt vesz a hálózat- és szakmafejlesztésben. Ma már segítő és módszertani feladatokat is ellátnak a Zala és Vas vármegyék területén működő 353 falugondnoki és 13 tanyagondnoki szolgáltatás körében. Előbbiek az 1000 fő fölötti településeken szolgáltatnak.
„Ott, ahol a külterületen, vagy a szétszórt belterületen élők száma nem közelíti meg a 400 főt. A tanyagondnokok az 1000 fő alatti kistelepüléseken pótolják a szociális szolgáltatásokat, az infrastruktúra hiányokat. Óvodába visznek gyerekeket, iskolába, az időseket az orvoshoz, beszerzik a beszerzendőket, odafigyelnek, figyelnek, hogy füstöl-e a kémény. Tehát ott vannak, rendelkezésre állnak ás segítik a vidék megtartó képességét.” - mondta el Szeder-Kummer Mária a Zalai Falvakért Egyesület elnöke.
A falugondnokok tapasztalatcseréjére is volt lehetőség, valamint jó alkalom volt az ismerkedésre, beszélgetésre is.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV