Keszthely térségében hetek óta nem esett értékelhető mennyiségű csapadék. Bár ennek a nyaralók örülnek, a mezőgazdaságban dolgozók aggódnak a termésátlagok miatt. A kukorica néhány héttel ezelőtt még rekordterméssel kecsegtetett, mostanra azonban napról napra csökken a várható hozam. A legnagyobb problémát az okozza, hogy a növény most virágzik, így most lenne a legnagyobb szüksége a csapadékra. Keszthelyen még jó állapotban vannak a táblák, de sok helyen elkezdtek szürkülni, mert a növények nem tudnak miből gazdálkodni.
„Valóban térségünkben hetek óta nem esett egy csepp eső sem, és már nagyon-nagyon várjuk az ígért esőt, talán jövő héten még kaphatunk is belőle. Térségünkben a 24. órában vagyunk, sok esetben láttam olyan területet, ahol azon talán már túl is egy picivel. A kapás növények, mint a kukorica, napraforgó nagyon-nagyon igényelnék ebben az időszakban a vizet. Nagyon rosszkor jött ez a száraz periódus, hiszen ezek a növények jelenleg virágoznak. Minden növény ebben az időszakban nagyon sérülékeny, nagyon érzékeny, főleg az aszályra, légköri aszályra.” - tájékoztatott Zsittnyán Tamás, a MATE Tangazdaság operatív igazgatója.
A búzát már betakarították, jelenleg a szalma bálázása zajlik. A központi adatok szerint Nyugat-Magyarországon vannak olyan területek, ahol az átlagos hozam a hét tonnát közelíti hektáronként. Az elmúlt évvel szemben most úgy tűnik, hogy a jó minőségű búzát külföldön és belföldön is magas áron lehet értékesíteni. A szakemberek azonban úgy látják, tartósan fel kell készülni a klímaváltozás hatásaira, és át kell gondolni azt, hogy milyen növénykultúra kerül a földbe a jövőben. Az elsődleges cél a nagy meleget és vízhiányt tűrő növények termesztése.
A földeken az látszik, hogy mintegy 20 centiméter mélyen hiányzik a csapadék. Bár az időjárás-előrejelzés szerint jövő héten megérkezik az eső a mi térségünkbe is, az sem mindegy, hogy milyen mennyiségben, hiszen a nagy felhőszakadás, tehát a nagy mennyiségű csapadék lezúdulása nem tesz jót a földeknek. A szakemberek azt mondják, hogy a legideálisabb egy hosszan tartó, áztató eső, hiszen ez a jó mind a lábon álló növényeknek, mind pedig azoknak a földeknek, amik még vetésre várnak.
Regman Karola - Keszthelyi TV