Zalában kiemelt szerepet játszik a mezőgazdaság, a vármegye területének 42%-át művelik meg. Ugyan a térség elsősorban gyümölcstermesztéséről ismert, gabonával is sokan foglalkoznak. Az elmúlt évek aszályos időjárása nem kedvezett a gazdáknak, a vármegyében azonban az országos átlaghoz képest jobb volt a helyzet. A Szummer család az árpa és a repce mellett napraforgót és kukoricát is vetett a tavaly. Azt vallják, mezőgazdasággal foglalkozni ma is megtérül.
"Mindenképpen érdemes. Azt szokták mondani, az embereknek mindig enni kell, tehát élelmiszert kell előállítani. Én szerencsés helyzetben vagyok, mivel kettő fiam is van. A nagyobbik fiam, Lackó már a gazdaságban dolgozik, a kisebbik most áll pályaválasztás előtt, 8. osztályos, és őt is már felvették a mezőgazdasági iskolába. Nálam megvan az utánpótlás, meg van oldva az utódlás kérdése.” - mondta Szummer László, a családi gazdaság vezetője.
A szentpéterúri gazdaságban gyümölcstermesztéssel is foglalkoznak, emellett kiemelt szerepet játszik a különböző mezőgazdasági gépek szeretete. A területen két Rába gép áll, ezeket eredeti alkatrészekkel újította fel a tulajdonosa. Ma már egyre ritkábbak a családi gazdaságok, ugyanis a fiatalok körében kevésbé népszerű a földművelés. Ezért is jelentős, hogy ebben a gazdaságban mindkét fiú viszi tovább apja örökségét.
„Nagyon fontosnak tartom azt, hogy akár itt a választókerületben, akár a megyében olyan érdemi kapcsolatot és információt lehessen tartani az itt lakókkal, és az itt lakóknak természetesen a mezőgazdaságban, az agráriumban dolgozók is nagyon fontos részét képezik, akik el tudják ilyenkor kötetlenebb formában mondani, hogy mi az,a miben tud segíteni nekik a kormány, mi az, amiben én országgyűlési képviselőként tudok segíteni. Én azt gondolom, hogy mindannyunknak azonos és közös az érdeke, hogy Zala megye minél erősebb legyen, és ebben az erőben, vagy ennek az erőnek a további növelésében az összefogás itt is a kulcs, mint minden másban.” - tette hozzá Nagy Bálint, közlekedésért felelős államtitkár.
Nagy Bálint kiemelte, a kormány szem előtt tartja a gazdák segítését, az elmúlt években megháromszorozódott a vidék támogatása. Szentpéterúron mangalicákat vásároltak a Széchényi Kártya Program KAVOSZ hiteléből, de a Magyar falu program infrastrukturális beruházásai is hozzájárulnak a működéshez. A Szummer család célja, hogy hazai élelmiszert állítsanak elő a szabadtartásban nevelt sertésekből.
Regman Karola - Keszthelyi TV