A versenyen a Balatoni Borrégió mind a hat borvidéke képviseltette magát. Érkeztek tételek a Badacsonyi, a Nagy-Somlói, a Zalai, a Balatonboglári, a Balaton-felvidéki és a Balatonfüred-Csopaki Borvidékről egyaránt. Idén 41 termelő jelentkezett 204 bormintával, ebből 139 fehér, 33 vörös, 17 rozé, 10 pezsgő és 5 gyöngyöző bor volt. Az egyik balatonőszödi borbirtok több nedűt is beküldött. 2021-es Merlot-juk a legjobb vörösbor lett 2024-ben a balatoni megmérettetésen.
„Mondjuk egy villányi borvidékkel összehasonlítva, inkább a gyümölcsösség jellemző, nem pedig az erős tanninok. De ez átlagosan a Dél-Balatonra abszolút igaz. Szekszárd, ami hasonló borokat tud termelni, ahol nagyon dominálnak a gyümölcsök. Igazából én azt gondolom, hogy itt a Dél-Balatonon itt abszolút ez a jellemző, hogy nem arról van szó, hogy nagyon erős, hordós tannin-ízeket tapasztaljunk, hanem tényleg a gyümölcsök domborítsanak a borokban.” - mondta el Androsics Ferenc borász.
A borverseny fődíjasai között több dél-balatoni bort is elismertek. A legjobb rozé a 2023-as Mentőöv Kékfrankos rozé lett, míg a pezsgők versenyében a 2019-es Lellei Furmint Brut nedűt díjazták. Ez a harmadik évjárata ennek az italnak, az ültetvényt 2015-ben telepítették Balatonlellén. Mint a főborász elmondta, tapasztalata szerint egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a pezsgők és a gyöngyözőborok.
„Én azt szoktam mondani, hogy mióta már mindenki tud és szeret pálinkát főzni otthon, most már a borászok számára is a pezsgő kuriózum. Az a záróital a jó kóstolónak.. Ugye mindenki megissza otthon a pálinkáját, de pezsgőt készíteni azért még mindig egy kicsit összetettebb dolog. Úgyhogy aki eddig egy pálinkával zárta a borkóstolót, most inkább pezsgőt tesz a sor végére és ez azért építi a pezsgőfogyasztásnak a kultuszát.” - fogalmazott Baranyai Péter főborász.
A díjkiosztón Lombár Gábor, a Balatoni Szövetség elnöke úgy fogalmazott, ezen a versenyen már rang részt venni. Hozzátette, a gasztronómia, a borturizmus pedig a balatoni vendégforgalmat is erősítheti.
„Nyilván, ugye a szüretek, azok szóba kerülnek, illetve maga a bor, mint a borturizmusnak egy célja. Tehát elmegyünk, kóstolunk, közben pedig a térségnek azokat a csodáit fedezzük fel, amit egyébként meg nem tudunk. Még a szomszédról sem tudjuk, hogy milyen csodálatos lehetőségek, csodálatos emlékek vannak ott a környékben. És erre a borturizmus kiválóan alkalmas.”
A nevezett nedűkből 45 arany, 139 ezüst, 16 bronzminősítés és 4 okleveles elismerés született. A fődíjas borok mellett különdíjak is gazdára találtak. A versenyen a Balatoni Kör több tagjának bora is elismerésben részesült.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV