Az ünnep közeledtével sokan öltöztetik díszbe az otthonukat. Előkerülnek az égősorok, az igazi vagy műfenyő ágak, amelyeket rénszarvassal, mikulással, szánkóval díszítenek az emberek. Nagy népszerűségnek örvend a grincsfa is, valamint a különböző terményekből készült dekorációk. A karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó díszítési trendek évről évre változnak.
„A karácsonyi dekorációban idén inkább a pasztellszínek a keresettebbek, a rózsaszínnek a különböző árnyalatai, a fehér, a krémszínű, talán még egy nagyon picit a szürkének a nagyon-nagyon világos árnyalata. Vannak, akik a hagyományos pirosat kedvelik, adventi koszorúban mondjuk a lila-rózsaszínt, de leginkább ezeket a pasztellszíneket viszik adventi koszorúkban is, illetve majd ez után a különböző karácsonyi asztaldíszek tekintetében is.” - tájékoztatott Hamarics Cintia, a Viva Virág virágkötője.
Sokan vásárolják meg készen az adventi és karácsonyi dekorációt, mások azonban maguk készítik el otthon. Utóbbiaknak szívesen segítenek a virágboltban alapanyagokkal, ötletekkel, inspirációval. Sok családban több évre előre gondolkodnak, ők tartósabb díszeket választanak, de a fenyő alapra készült koszorúk, asztal és ajtódíszek is nagyon népszerűek.
A növényvilág régen is szerepet játszott az ünnepi várakozás során – tájékoztatott Dr. Petánovics Katalin néprajzkutató. A karácsonyi asztalra például többek között termények kerültek, ezeket később a vetőmag közé keverték, reménykedve a jó termésben. Az adventi időszakhoz több népszokás is kapcsolódik, ilyen például a Luca búza ültetése vagy a Borbálaág.
„Aki Borbála napján mos, varr, az megbüntetődik, tehát egy dologtiltó nap, asszonyi dologtiltó nap, ugyanúgy, mint Luca. De azok a lányok, akik szerették volna tudni, hogy a következő évben férjhez mennek-e, azok cseresznyeágat vágtak, ez volt a Borbála ág, beletették vízbe, és hogyha az karácsonyra kizöldült, esetleg kivirágzott, akkor biztosak lehettek abban, hogy a következő évben férjhez mennek.” - mondta a néprajzkutató.
Az adventi koszorú és más dekorációk csak múlt század második felében váltak divatossá Magyarországon. A koszorú zöld színe a reményt, míg kör alakja a teljességet jelképezi. A hagyományoktól azonban egyre többször eltérnek, ma már mindenféle színű és formájú koszorúk díszítik az otthonokat.
Regman Karola - Keszthelyi TV