Október 23-án született a fehér bivaly. Az orra és a füle is fehér, de még a szeme is világos. A gondozók nagyon meglepődtek a különleges jövevény láttán.
„Előtte se volt, meg talán nem is lesz mostanában ilyen színű. Nem tudjuk, hogy mi az oka” - mondta Kovács Zoltán, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park természetvédelmi őre.
A szakemberek csak feltételezik, hogy mindössze egyetlen gén mutációja okozta ezt a látványos változást. Édesapját Samunak hívják, sem tőle, sem a borjú édesanyjától nem származik fehér jószág. A bikaborjú teljesen egészséges, jól megfér társaival. A fehér bivalyborjú és édesanyja a telet itt fogja tölteni Zalaváron, de várhatóan a tavasszal átköltöztetik őket a kápolnapusztai bivalyrezervátumba. Ott a nagyközönség is megcsodálhatja a különleges állatot.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Parknál közel 500 bivaly él. A Kis-Balaton térségében az állomány fejlesztésével az igazgatóság megalapozta a hazai bivalyállomány fennmaradását. Az őshonos magyar fajta tartásával a cél nem csak a génmegőrzés, hanem a legelők karbantartása.
Kovács Zoltán természetvédelmi őr: „Van aki azt mondja, hogy az avar korban már itt volt, van aki azt mondja, hogy a török időkben került be. Az a lényeg, hogy már több száz éve itt van és őshonos. A századfordulóra, az 1900-as évekre lecsökkent az állománya, szinte a mélyponton volt és most olyan 2000 anyatehén lehet az országba, vagy talán már több is a nemzeti parkoknál, maszekoknál. Már elég sokan tartják hobbiból is meg olyan célzattal, hogy tényleg a legelőket karbantartsa a vizenyős, mélyebb fekvésű területeken.”
A nemzeti park Zalaváron és Kápolnapusztán tart bivalyokat. Utóbbi helyen látogatható Magyarország legnagyobb bivalycsordája.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV