A Belügyminisztérium szándéka, hogy a vízi létesítményekről – beleértve a kutakról - egységes nyilvántartás alakuljon ki. A cél a felszín alatti vizek védelme, ezek egyébként az állam tulajdonát képzik, ezért szükséges engedély a kinyerésükhöz.1992 előtt nem kellett engedély a háztartási kutakhoz, utána viszont jegyzői engedéllyel lehetett csak létesíteni az első vízzáró réteget át nem lépő, 500 köbméter/éves vízkivételt meg nem haladó kutakat.
Tóth Tibor, városüzemeltetési ügyintéző, keszthelyi Polgármesteri Hivatal: „Aki 1992-őt követően engedély nélkül létesítette a kutat, annak a létesítési engedély helyett fennmaradási és egyben üzemeltetési engedélyt kell kérnie. Erre vonatkozik a december 31-ig szóló moratórium, hogy bírság nélkül megteheti ezt, jelenleg illetékmentesen. Aki korábban létesített kutat – úgy mondjuk, hogy engedély nélkül, de jogszerűen létesítette, ő üzemeltetési engedéllyel kerülne be a rendszerbe, hogy regisztrálva legyen.”
Tóth Tibor hozzátette, hogy a vízügytől azt az információt kapták, hogy nem kötelező érvényű az üzemeltetési engedély, de hogy az adott kút bekerüljön a rendszerbe, egy kétoldalas nyomtatvánnyal tehet a tulajdonos bejelentést, illetékmentesen a keszthelyi Polgármesteri Hivatalban.
„Nagyon nagy az érdeklődés, a telefonok folyamatosan csengnek. Több ügyfél volt már nálunk, tehát ilyen tízes, húszas nagyságrendben tettek is bejelentéseket. Ezek a kutak általában korábbi építésűek mint 1992" - tette hozzá Tóth Tibor.
Az 1992 után engedély nélkül létesített kutakra a fennmaradási és üzemeltetési engedély mellé tervdokumentációt kell bemutatni. Ez költséggel jár, csak szaktervező készítheti el. A Magyar Vízikútfúrók Egyesületének elnöke szerint a szervezetük tagjai jogosultak és alkalmasak erre.
Rózsa Attila: „A tagjaink azért lehetnek itt potenciális vállalkozók, mert rendelkeznek azokkal a személyi és tárgyi feltételekkel, amik szükségesek ahhoz, hogy a kutak legalizálása elvégezhető legyen. De ezek a vállalkozások nem erre a feladatra alakultak, hanem kútfúrási tevékenységre. Ezt a fajta lakossági igényt, ami ez év végén beköszöntött és szinte pánik jelleggel futott végig az országon, ezt nyilván, hogy a tagjaink nem fogják tudni kezelni.”
Nincs részletes felmérés arról, hogy mennyi kút van Magyarországon. A Magyar Vízikútfúrók Egyesületének elnökének szerint ez a szám akár az egymilliót is meghaladhatja.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV