Tejszínes, tárkonyos burgonyaleves, kolbász helyett húsvéti sonkával. Spenót, melyhez húsvétról maradt sonkát és főtt tojást tálaltak. Ilyen receptekkel használhatjuk fel az ünnepi maradékot. A fogások az Így főzünk mi facebook csoportból származnak. A néhai dr. Molnár András által alapított, mára már 6600 tagot számláló online közösség maradékmentő játékot hirdetett. Fotót és receptet várnak olyan ételekről, amiket húsvéti maradékból készítettek a tagok.
„Én magamról is tudom, a saját példámból, hogy most például hárman voltunk húsvétkor, négyféle sütemény volt sütve, nyilván nem fogyott el. Ez azért úgy jellemző mindenkinél, ezt megfigyeltük. Azért a gazdasági helyzet meg indokolja azt, hogy azért amit lehet, azt ne dobjuk ki, hanem hasznosítsuk újra. Egy csoportban játéknak ezt meghirdetni, azért jó dolog, mert hihetetlen sokat tudnak az emberek egymástól ötleteket meríteni” - mondta Jaskó Magdolna moderátor.
Húsvéti sonkából bőven fogyott idén az üzletekben és piacokon. Az idei roham néhol meghaladta a tavalyi karácsonyi forgalmat is. Sok esetben az étel a szemetesben köthet ki. A NÉBIH Maradék nélkül programja több közösségi felületen ad tanácsokat az ünnepi ételek, sonka, tojás, fonott kalács felhasználására. A legjobb frissen megmenteni a sonkát: pizzafeltétnek, levesbetétnek, tortillához, tésztákhoz is jó alapanyag.
Dr. Kasza Gyula, a NÉBIH Maradék nélkül programjának a vezetője: „A sonka esetében a hűtés néhány napig tarthat csak, viszont fagyasztható a sonka, így meghosszabbíthatjuk a fogyaszthatósági idejét, akár 2-3 hónappal is. ha fagyasztjuk, akkor érdemes nem egy tömbben lefagyasztani, hanem szeleteljük föl. Írjuk is rá lehetőleg a csomagra, hogy mit tartalmaz és a későbbiekben ezt bármikor a nyárig, nyár közepéig elővehetjük és akár egy levesbetétként, akár egy rántottához jól fogyasztható.”
A NÉBIH 2016 óta méri a háztartási élelmiszerpazarlást, ami azóta 25 százalékkal mérséklődött. De így is évi 25 kilogramm az egy főre eső pazarlás. Egy négytagú családnál ez körülbelül 200 ezer forint veszteséget jelent. Magyarországon évente mintegy 1,8 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik. Ennek jelentős hányada – körülbelül harmada – a háztartásokban termelődik. Ennek nagy része, 48%-a kommunális hulladékként végzi, amely környezetünk szempontjából a legkedvezőtlenebb hulladékkezelési megoldás.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV