A kar megmérettetésére az ország 17 borvidékéről érkeztek nedűk, amelyek olyan borászok kezéből kerültek ki, akik valamilyen módon kapcsolódnak a Georgikonhoz. Az elmúlt évekhez képest idén 50% több, összesen 78 mintával neveztek a versenyzők.
„Nevezhetnek azok a végzett diákok, akik valamilyen borászati, szőlészeti tevékenységet folytatnak. Nevezhetnek azok a cégek, akik a Georgikonon végzett szőlészeket, borászokat vagy agrármérnököket foglalkoztatnak, ez is egy nagyon széles kör. Nevezhetnek a dolgozóink, nevezhetnek a hallgatónk borokkal, és nevezhetnek azok a gazdák, akik a Georgikonon nemesített szőlőfajtákból készítenek bort.” - mondta Dr. Kocsis László, a PE Georgikon Kar Kertészeti Tanszékének vezetője.
A borverseny nem csak a Georgikon hagyományát ápolja, hanem Bakonyi Károly előtt is tiszteleg. Jelenlegi formájában hatodik alkalommal szervezték meg a bormustrát, de a versenynek több elődje is van. A megmérettetés nagyon előkelő helyet foglal el a szakmában a kezdetek óta.
„A Cserszegi fűszeres borverseny volt az egyik elődje ennek a borversenynek, ami több mint 20 évvel ezelőtt indult, és most már több mint 10 éve, hogy az Alföldre került, Kecelre. A másik a vonyarcvashegyi szakszövetkezetnél bonyolított, 15 éve induló Luca-napi válogatás, ahol kereskedelmi tételek kerültek bírálatra. A harmadik szintén Vonyarcon a szakszövetkezetnél Karcsi bácsi borának a kiválasztása.” - tájékoztatott Dr. Pálfi Dénes, a borbírák elnöke.
A bírálók asztalára többségében fehér bor került, de a vörösborok is képviseltették magukat. Kisebb számban voltak jelen a desszertborok és a rozék, és megjelentek az egyre népszerűbb gyöngyözőborok is. A bírák több szempontot is figyelembe vettek az összpontszám összeállításánál.
„Olaszrizlingeket kóstoltunk főként, ez a borsor eleje. Ez alapján azt mondhatjuk, hogy a borászok, akik beküldték a mintákat, azok egytől egyig jól ítélték meg és jó borokat küldtek be, hibás borokkal eddig nem találkoztunk. Most következnek az illatosabb fajták, majd drukkolunk a Cserszegtomajon nemesített fajtáknak, meglátjuk, hogy hogyan szerepelnek. Eddig jó dolgunk volt, talán azt mondhatnám, hogy azért nehéz, mert sorrendet kell állítani ezek között a jó borok között.” - emelte ki Kovács Barnabás, borbíráló.
A versenyen bírálták a napokon belül államilag elismert fajtává váló legújabb nemesítést, a Messiást is. A borverseny Champion díját édes bor kategóriában a tokaji Péter Pincészet, száraz bor kategóriában a somlóvásárhelyi Kleinbacher Bortbirtok nyerte el.
Regman Karola - Keszthelyi TV