Szabó Péter, Takáts Gyula költő rokona. A nagyszámú közönségnek mondta el, hogyan került elő 2015 nyarán a pincenapló. Az a jegyzetfüzet, ami nehéz időkben íródott Becehegyen. Ott, ahol nem csak megpihenni, de dolgozni is szeretett a Kossuth-díjas költő.
"Kezembe akadt keresztanyám ridikülje. Még egyszer belenéztem, hogy nincs-e benn valami, s ahogy ott nézegettem, észrevettem egy kis oldalzsebet, ami korábban elkerülte a figyelmemet, s megnéztem: benn volt egy kis kékfedelű francia nyelvű, francia kiadású zsebnotesz. Felnyitottam, azonnal megismertem Takáts Gyula írását."-emlékezett a költő utolsó vincellére.
A pincenapló jegyezetei és a benne szereplő rajzok csakúgy, mint korábbi esszéi, versei és regényei, arról tanúskodnak, hogy a kaposvári költő az 1956-ban felépített becehegyi pincében és a szőlőskertben sok időt töltött családjával, szeretteivel. Unokahúga így emlékszik alakjára.
"Én egész csöpp gyerekkorom óta együtt voltam Takáts Gyulával, mert ő nevelt bennünket a testvéremmel, mert Pécsett éltünk mi egyébként, de átkerültünk Kaposvárra az ő családi házába. Hát olyan ember volt, akitől minden pillanatban lehetett tanulni, mert a vérében volt az, hogy neveljen."
A Becei agenda című kötetben 1967-1995-ig találhatóak írások. Nem csak a szőlő és gyümölcsös telepítése, annak művelése, a bortermelés és pincepatikai munkák olvashatóak a könyvben, hanem életének apró örömei is amit Becén élt át.
Hegedüs Éva- Kesztheyi Televízió