Csórics Balázs színművész megtalálta a hangot a diákokkal. Humorral, izgalmas feladatokkal, történetekkel és szép versekkel mutatott rá a magyar irodalom sokszínűségére és arra, hogy mennyire fontosak versek mindennapjaikban.
”Nekem bármi bajom volt, én mindig versekhez nyúltam. Én hazamentem, két évszázad versei le a polcról, és tök mindegy, hogy Ady vagy Pilinszky, vagy Weöres, vagy akárki. Bármelyik költő jött szembe, előbb vagy utóbb megtaláltam azt, ami kifejezte azt, ami bennem él” - mondta Csórics Balázs.
A gyerekek főleg irodalomórán találkoznak költeményekkel, leginkább verselemzés formájában. A Magyar költészet napjára emlékezve tartott rendhagyó órának az volt a célja, hogy közelebb hozzák az irodalmat a fiatalokhoz.
Tóth Éva iskolaigazgató: "Csórics Balázs versmondásával én a Covid idején ismerkedtem meg Facebookon keresztül, és azóta is minden nap egy-egy újabb verssel örvendezeti meg a követőit, és azt gondolom, hogy ő egy nagyon hiteles tolmácsolása bármely versnek.”
Az Egry iskolában a tanulók többsége foglalkozik az irodalommal, olvasnak és szavalnak verseket. Nem csak a tanórai elemzések kapcsán ismerik a költeményeket. Sok diáknak vannak kedvenc költői, írói, akik munkásságuk kapcsán hatnak a diákokra.
"Kedvenc költőm az Ady Endre, hisz ő olyan érzelmeket hoz elő, amik egyszerűen fenomenálisak. És úgy önti szavakba a verseket, ahogy mások sehogyan nem tudták” - nyilatkozta az iskola tanulója, Simon Nóra.
A gyerekek, amit megtapasztalnak, az sokkal jobban beépül a tudásukba és az érzelmeikbe is, mint amiről csak beszélnek nekik. A versek az elolvasásuk után a diákoknak akkor válnak a sajátjukká, hogyha valamilyen módon, akár egy személyes élménytől átélik azt a költeményt.
Polgárné Pósch Judit, a magyar munkaközösség vezetője: “Ha az iskolában tudunk teremteni olyan helyzetet, hogy akár egy költészet napján találkozzon művésszel és egy ilyen interaktív előadás, mint amit itt Csórics Balázstól láttunk, mindenképpen hasznos és a gyereket építő dolog lesz belőle.”
Az Egry iskolában működik színjáték tanszak, ahol a gyerekek heti rendszerességgel a magyar irodalomórán kívül még a színjátszó szakkörben is ismerkednek versekkel, színművekkel. Legutóbb a március 15-i ünnepségen léptek fel a tanulók.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV