Több tájegység népzenei és néptánc hagyományai is megelevenedtek a Balaton Színházban. Az együttesek többször is színpadra léptek, így nagyon színes műsorban lehetett része a közönségnek. A táncosok szívesen fogadták a meghívást, hiszen a gála egyfajta fórumot is teremtett nekik. A tagoknak és a művészeti vezetőknek alkalmuk volt beszélgetni, ismerkedni egymással.
„Zala megyében hosszú éveken keresztül voltak nagyon jó, megyei szintű össznépi néptáncos fesztiválok, néptánc fesztiválok. Az utóbbi 15-20 évben sajnos ebből egyre kevesebb adódott. Nagyon örülünk neki, hogy színházi körülmények között adott most egy lehetőség arra, hogy ha nem is minden megyei néptánc együttes, de legalább 4-5 jó néptánc együttes egy gálaműsor keretében bemutathassa a repertoárját.” - mondta Kiss-Molnár István, a BorókaTáncegyüttes művészeti vezetője.
A népzene és a néptánc kultúránk alapvető építőköve. Az iskolákban nagyon sok gyerek vállalkozik arra, hogy ősei hagyományait elsajátítsa. A csoportoknak így mindig van utánpótlása, legyen szó akár táncról, akár zenéről. Az eseményt egy pályázatnak köszönhetően sikerült megvalósítani, amelynek több eleme is van.
„Itt a falakon látható kiállítás is a pályázat eredményeként, abból a támogatásból jött létre. Talán többen emlékeznek, felső tagozatos diákoknak volt itt egy nagyon komoly néptáncbemutató. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes adta elő a Téli rege című előadást, de voltak kisebb volumenű rendezvények, programelemek. Például általános iskolások nyitott műhely keretében kézműves foglalkozásokon járhattak, vagy éppen helyi értékeket mutattak, mutattunk be nekik.” - tájékoztatott Osvald Bálint, a Goldmark Károly Művelődési Központ igazgatóhelyettese.
Az együttesek természetesen zalai táncokat is bemutattak, de megelevenedtek többek között a dél-alföldi és a szilágysági hagyományok is. A programon a Nagyváthy Néptáncegyüttes is részt vett.
Regman Karola - Keszthelyi TV