Kilenc "diós" település standjánál ismerkedhettek meg a községekkel és termékeikkel az érdeklődők. Többen kínáltak diópálinkát és diós süteményeket, de a helyi borok és a kézműves termékek sem hiányozhattak az asztalokról. A településeket képviselők nagyon szívesen meséltek otthonuk nevezetességeiről és saját életükről a látogatóknak.
„Bihardiószeg az Érmelléken található Romániában. Nagyváradtól nagyjából 30 kilométerre Szatmárnémeti irányába. Vegyes lakosságú község, magyarok, románok és romák lakják nagyjából 7000 lélekszámban.” - mondta el Mészáros Zoltán.
A Kárpát-medencében összesen 15 olyan település van, melynek a nevében valamilyen formában szerepel a dió. Ebből 9 jelent meg Gyenesdiáson, melyből 3 határon túli magyar lakta település. A Diós Települések Találkozóját 2006-ban itt rendezték meg először. Minden évben máshol tartják meg a rendezvényt, most 15 évvel később újra lehetőségük nyílt a balaton-partiaknak vendégül látni a régi barátokat.
„Én azt hiszem, hogy évről évre szép számmal emelkedik a diós küldöttségek delegációinak a száma. És nagyon fontos, hogy a magyar-magyar kapcsolatokat erősíti mindaz, amit létrehoztunk. És emellett a kulturális együttműködések is kibontakoznak és egyfajta gasztrokulináris élvezet is, hiszen a dióról szól a történet.” - ismertette Gál Lajos polgármester.
Hagyományosan megrendezték a diós sütemények versenyét is. a zsűrinek 46 finomságot kellett végigkóstolnia, melyeknek kritériuma volt, hogy az össztömegük legalább 25%-a dióból kellett, hogy készüljön. Torták, krémes és száraz sütemények egyaránt a bírák elé kerültek. Mindannyian aranyérmet szereztek, ám három kiemelt arany és különdíjas édesség is szerepelt a zsűri listáján.
„Ez áldozat mindenkinek. Saját pénzén készíti el és a munkájával nem sajnálja rá az időt. Mert a diós sütemények elkészítésére, a lapos dolgokra, krémekre, bejglire, munkával kell odaállni.” - osztotta meg Komáromy Béla a zsűri elnöke.
A rendezvényen minden település képviselője felkötötte a nemzetiszínű szalagot a gyenesdiási kikötőben található diófára. Ez ugyanis az a diófa, amelyet 2006-ban azért ültettek, hogy a diós települések összetartozását szimbolizálja.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV