A pásztorbotok kihelyezésével kezdte meg a tárlók berendezését a múzeum néprajzkutatója. Gyanó Szilvia elmondta, hogy az épület belső udvarának beépítésével két szinten, több funkcióval bővült a Balatoni Múzeum.
„Egyrészt kiállítótér és raktártér is lesz, a szép tárgyakat fogjuk látványosan kiállítani és raktározni. Másrészt pedig gyerekeket és felnőtteket is várunk múzeumpedagógiai foglalkozásokra, valamint kisebb-nagyobb rendezvényekre, konferenciákra, előadásokra, de vetítési lehetőségünk is lesz” - fogalmazott a néprajzkutató.
A Balatoni Múzeum jelentős – több mint 11 ezer tárgyat számláló - néprajzi gyűjteménnyel rendelkezik. 1898-tól folyamatosan kerültek be tárgyak. 18. század végéről származó kerámiák, széktámlák is gazdagítják a gyűjteményt. Jelenleg a kutatási munkák korlátozottan végezhetőek csak, hiszen folyamatosan dolgoznak, pakolnak az intézmény munkatársai. A látványtár befejezésével jelentős mennyiségű hely szabadul majd fel a raktárban. A kutatók elsősorban a pásztorfaragásokat, a fehérhímzéses textíliákat és a mézeskalácssütő fákat keresik.
„Vannak visszajáró kutatóink is, a viseleteket is kutatják. Különösen a egy népzenész, vagy néptánccsoportnak a viseletkutatás az elengedhetetlen és a kerámiák iránt is van érdeklődés. Vagy valaki mondjuk egy szakdolgozathoz, vagy doktori disszertációhoz valami speciális területet ha kutat, akkor a Balatoni Múzeumban szinte minden fontosabb tárgyegyüttes megtalálható” - fogalmazott Gyanó Szilvia.
A látványtárba kerülő darabokat szükség esetén restaurálják is, illetve a kiválogatott tárgyakat le is fotózzák, hogy bekerüljenek azok a múzeum digitális gyűjteményébe is. A látványtár és a múzeumpedagógiai foglalkoztató berendezése várhatóan április közepére készül el.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV