A II. világháború ideje alatt, a hazánk feletti légi harcok során több mint háromezer repülőgép sohasem tért vissza a bázisára. Egy részük kényszerleszállást hajtott végre, de volt, amelyik lezuhant és földbe fúródott, vagy víz alá süllyedt. Tíz százalékuk sem került még elő. A roncskutatók viszont folyamatosan keresik a gépeket. Ehhez szemtanúkkal beszélgetnek, akik elmondják, hol zuhanhatott le a repülő. Ezt követően zajlik a felderítés, majd az azonosítás. A Balatonból már többször emeltek ki kincseket. 1971-ben és 2023-ban is volt erre példa.
„Minden roncs más szempontból érdekes. Azok a roncsok a legfontosabbak számomra, ahol emberi maradványok is voltak, tehát a roncsok között ott nyugodott a pilóta. Így került már feltárásra és exhumálásra magyar pilóta Oroszországban is például a Don-kanyar környékén. De kiemelt jelentőségűek számomra azok a roncsok is, amelyek a Balatonból kerültek ki. A Balatonban megtalált magyar Me 109-es az mindenképpen a szakmai munkám egyik ékköve.” - mondta el Magó Károly zászlós, a Magyar Roncskutató Egyesület elnöke.
A kiállított darabok mellett korabeli fotókkal és leírásokkal is színesítették a tárlatot. A látogatóknak sok érdekességgel szolgálnak. Sáfár Albert dandártábornok korábban pilótaként szolgált. Neki külön érzelmi töltettel bír a kiállítás.
„Számomra ez mindig megrázó. Mivel ezt azt jelenti, a repülőgép darabok, hogy ezek a gépek nem a felszállópályán szálltak le, hanem sérültek és valószínű, hogy a pilóták is sérültek, akik ezeket a gépeket vezették. És számomra ez szörnyű.”
A tárlat ötlete a II. világháború befejezésének 80. évfordulója kapcsán merült fel a Balatoni Múzeum munkatársaiban. A Balaton környékén zajló harcokról méltóképpen szerettek volna megemlékezni.
„Szerencse folytán jutottunk el Magó Károly zászlós roncskutatóhoz Szolnokra, ahol egy egész hangárban több típusú gép különböző roncsdarabjaival találkozhattunk, nézhettük meg. És akkor megszületett bennem ez a döntés néhány hónappal ezelőtt, hogy így a múzeumi világnaphoz kapcsolódóan most így május második felében ezt a kiállítást meg kell nyitnunk, létre kell hoznunk. És szerencsére ebben a Magyar Honvédség és a magyar roncskutatók partnerek voltak.” - osztotta meg Németh Péter a Balatoni Múzeum igazgatója.
A Feltámadás a hullámsírból – a repülőgéproncsok új élete című időszaki tárlat szeptember végéig látható a Balatoni Múzeum aulájában.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV