Steinbach József református püspök előadásában a magyar reformátusok szemszögéből ismertette a Trianoni békediktátum 100. évfordulója kapcsán a feldolgozhatatlan traumát. Prezentációjában kifejtette, hogy hosszú előkészítés után 2009-ben alakult meg a Kárpát-medencei Magyar Református Egyház, amely magához ölelte az elszakított területeket is. Mint a püspök hangsúlyozta, tapasztalata szerint sokan nem tudják, hogyan működik egyházuk, így tevékenységüket, alapszabályzatukat és terveiket is szeretné minél szélesebb körben ismertetni.
„A Kárpát-medencei Magyar Református Egyház, mint egységes egyház nyitott természetesen az Európa és a tengerentúli magyar reformátusok felé, akik mind ugye külön egyházszervezetbe kényszerültek megélni a hitüket. Ezeket összefogjuk, rendszeresen találkozunk.”
Az előadás a lelkésztovábbképző konferencián belül hangzott el, melyet ebben az évben Hévízen rendeztek meg. Mint Péntekné Vizkelety Márta, a Hévízi Református Egyházközség lelkésze elmondta, a Veszprémi Egyházmegye minden évben szervez konferenciákat, melyeknek minden alkalommal más a fő témájuk. Az eseményen összesen 25 lelkipásztor vett részt a Veszprémi és Felvidékről a Pozsonyi Egyházmegyékből.
„Ennek több célja is van. Az egyik egyrészt tudásban előre tudjunk haladni. Amellett pedig a testvéri közösségünknek a megerősítése, lelki-testiekben való felüdülés is tulajdonképpen célja ezeknek a lelkipásztori konferenciáknak.”
Az eseményen elhangzott, Trianon kapcsán több millió magyar került az anyaországon kívülre, amely a református egyházat is súlyosan érintette. A háromnapos konferencián az előadások kapcsán arról tájékozódhattak az érdeklődők, hogy hogyan sikerült a reformátusoknak túlélni ezt a traumát. Olyan témákról hallhatott a közönség, mint Trianon a dunántúli reformátusság szemével vagy a református identitás alakulása a békediktátumot követően.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV