Az elmúlt években fokozatosan csökkent a méhek száma világszerte, így hazánkban is. A szakemberek szerint a vadméhek gyakorlatilag kihaltak, a beporzás 99%-át a mézelő méhek végzik. Egy tavaly őszi felmérés szerint a hazai méhcsaládok száma 1 millió 200 ezerre tehető, ez azonban egy mesterségesen fenntartott populáció.
Szombaton a Nagykanizsa és Környéke Méhészegyesület tartott közgyűlést, ahol elhangzott, a tavalyi időjárás nem kedvezett az ágazatnak. A tavaszi esők akadályozták a méhek munkáját, emellett pedig az enyhe tél miatt az atkákkal is meg kellett küzdeniük a szakembereknek. Somogyi Gyula, az egyesület elnöke elmondta, a mézpiacon is jelentős problémák vannak.
„Nagy gondok vannak a mézpiacon – ezt biztos mindenki tudja –, főként az Európába beáramló nagy mennyiségű, kínai rizsszirupból készült méz miatt. Teljesen elárasztják vele az országot, a mi mézünk pedig csak javítómézként kell az Európai Unióban. Gyakorlatilag ezzel nagyon ellehetetlenítik a helyzetünket. Már különböző tüntetések is voltak mostanában Európa különböző országaiban és városaiban, mint Franciaországban, Brüsszelben és más nagyvárosokban is.” - tájékoztatott a Nagykanizsa és Környéke Méhészegyesület elnöke.
A szakember hozzátette, fontos lenne változtatni a címkézésen is, és feltüntetni a konkrét országot, ahonnan a méz származik. A magyar méz ugyanis világviszonylatban is kiugróan jónak számít, a hazai mennyiség mintegy 2/3-át exportáljuk. Ennek ellenére sok esetben nem világos a vásárló számára, hogy milyen eredetű mézet visz haza a boltok polcairól.
Regman Karola - Keszthelyi TV