A Balatoni Szövetség az idén ünnepli fennállásának 120. évfordulóját. A szervezet zászlójára tűzte a Balaton, mint természeti, épített és lakókörnyezet védelmét. Az elmúlt ciklusban Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere látta el az elnöki tisztséget, aki évtizedek óta tevékenykedik a szövetség kötelékében. Bár most átadta az elnöki széket, a szervezet pártoló tagnak választotta, így szakértelmével továbbra is segíti a munkát.
„A Balaton érdekében meg kellett szólalnunk. A különféle fajta jogszabály előkészítések, aztán a Balatonnak a tisztaságával kapcsolatos problémák, mederkotrás, algakérdés. Én azt gondolom, hogy egy kicsit talán jobban kellene vagy kellett volna nekünk demonstrálni azt, hogy együtt vagyunk, ez a 85 település együtt gondolkodik. Mindenféleképpen erő, és én azt gondolom, hogy az elkövetkező időszakban is ez lesz a fontos.” - tájékoztatott Lombár Gábor leköszönő elnök, a Balatoni Szövetség pártoló tagja.
A Balatoni Szövetség egyik kiemelkedő projektje a Kék Hullám Zászló strandminősítés. A 22 éve indult kezdeményezés ma már a parti településeken élőknek és az ide érkező vendégeknek is iránymutatás. A minősítést számos szervezet, és immár a Magyar Turisztikai Ügynökség is támogatja. A közgyűlésen felhívták a figyelmet, ez egy olyan fontos kezdeményezés, amelyet tovább kell vinni. Az újonnan megválasztott elnök, Pali Róbert úgy látja, határozottabban kell fellépni a Balaton védelme érdekében.
„Fontos számunkra, hogy a partnerséget megtaláljuk mind a kormányzattal, mind a Magyar Turisztikai Ügynökségen keresztül akár a szakhatóságokkal is, ahogy eddig is tettük. Ezeket a jól bevált hagyományokat meg kell erősítenünk, mint a Kék Hullám Zászló vagy a Balatoni Borok, vagy a Balaton házai rendezvények, illetve a konferenciákra. Jóval nagyobb intenzitással kell nekünk lobbiznunk akár egy Balaton önálló jogi régióval, akár egy kormánybiztosnak a kinevezésével, hogy jóval nagyobb hatékonysággal tudjunk a Balatonnak a jelenéről, jövőjéről beszélni, hogy ne tűnhessen el a jelenben a múlt.” - emelte ki a Balatoni Szövetség elnöke.
A közgyűlés társelnöknek választotta Hebling Zsolt, Alsóörs és Csákovics Gyula, Zamárdi polgármesterét. Az elnökségben helyet kapott Gál Lajos, Gyenesdiás és Dr. Tóth Gergely, Keszthely első embere is. Az eseményen elhangzott, kiemelten fontos a hiteles kommunikáció, a tudás, a tehetség és a jóakarat előtérbe helyezése. Emellett közösen kell megoldásokat találni a problémákra.
„Azt gondolom, hogy ez egy nagyon nagy lehetőség számunkra, és ez egy nagyon szép összefogás. 120 éves idén a Balatoni Szövetség, ki is adtak egy nagyon szép könyvet, amiben bent van a sajtószemléje ennek a több mint egy évszázadnak. Ha egy problémát kiemelhetek, akkor az talán az iszapkotrás, főleg a nyugat-balatoni medencében, ami kihatással van az egész balatoni medencére. ez egy nagyon nagy gond, de egyben egy lehetőség is, amit szeretnénk majd együttes erővel megoldani.” - tájékoztatott Dr. Tóth Gergely elnökségi tag, Keszthely polgármestere.
A szúnyoggyérítés is fontos kérdés a szövetségen belül. A Balatonnál az idén 3000 hektáron gyérítették a vérszívókat, az invazív fajok azonban jelentős problémát okoznak a szakembereknek is. A közgyűlésen felmerült, hogy a jövőben felül kell vizsgálni azokat a területeket, ahová kijuttatják a hatóanyagot a minél nagyobb hatásfok érdekében.
Regman Karola - Keszthelyi TV