Az elmúlt években a magyarországi mezőgazdasági termelés látványosan növekedett. Zala megyében tavaly sok esetben az országos átlagokat is meghaladták az eredmények. A felmérések szerint azonban az agrárvállalkozások többsége a precíziós mezőgazdaság bevezetésére még nem áll készen, ennek segítésére kezdtek el fejleszteni egy applikációt a Georgikonon.
A Smart-gazda elnevezésű applikációt szakmai vezetője Hermann Tamás. A map.smartgazda.hu oldalon keresztül a gazdák regisztrálhatnak, ahol egy innovációs szintfelmérőhöz juthatnak. Az így kapott eredményeket számszerűsítik, hogy megmutassák, jelenleg milyen szinten áll a gazda. Jelenleg ennél a résznél áll a projekt, a folytatásban a szaktanácsadást fejlesztik.
„2021 október végéig tart a projekt. Addigra nekünk egy olyan szaktanácsadó szoftvert kell készíteni, ami alkalmas arra egyébként, hogy akkreditáljuk is. Tehát szabadalmi bejelentés szükséges majd a projekt végeztével. Tehát tényleg egy működőképes rendszert kell készítenünk, amit a gazda felhasználva egyrészt sokféle adathoz hozzájuthat, másrészt pedig segítjük a gazdálkodását.”
A Georgikon Kar Talajtani és Környezetinformatikai Tanszékén jelenleg egy másik projekten is dolgoznak a szakemberek. A Landsupport egy döntéstámogató rendszer lesz, melynek minden fázisában, de elsődlegesen a tesztelésében játszanak nagy szerepet a keszthelyi szakemberek. A projekt célja egy intelligens térinformatikai döntéstámogató rendszer létrehozása, mely a mezőgazdasági és erdőgazdálkodási területek ésszerű beépíthetőségét segíti elő. Ez a rendszer akár Európai Uniós szinten is hasznos lehet. A Smart-gazdához hasonlóan ennek kezdetleges verziója is látható már.
„Már látszik az úgynevezett talajlebetonozás, illetve a művelésből való kivonásnak az információbázisán lévő térképsor. Tehát már most használható arra, hogy megnézzük, hogy mi történt az elmúlt években a lebetonozás terén elsősorban, hol betonoztunk le, nem tudok jobban fogalmazni, kivontuk a művelésből és beépítettük a talajokat, illetve természeti értékeinket. És ezekből különböző szcenárió analíziseket is lehet végezni.” - mondta el Tóth Gergely tanszékvezető.
A szakemberek szerint a Landsupport programon várhatóan még két évig fognak dolgozni, majd a tesztelési fázis következik, ahol a finomhangolásokat végzik.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV