A mezőgazdaság minden kertészeti ágazatnak célja, hogy egészséges, jól értékesíthető terményt állítson elő. Ehhez elengedhetetlen a megfelelő növényvédelem. Az ágazatnak számos kihívásra kell reagálnia napjainkban; ilyen például az éghajlatváltozás, a népességrobbanás, vagy a globalizáció.
Harmincadik alkalommal hívta össze a szakma szereplőit a Keszthelyi Növényvédelmi Fórum. Takács András intézetigazgató elmondta, a szervező Növényvédelmi Intézet kezdeti és jelenlegi célja is az, hogy a gyakorlat, a növényvédelmi elméleti szakma és szakigazgatásnak az egysége összekötésre kerüljön.
„Erre kiváló lehetőséget teremt a növényvédelmi fórum, ahol a gyakorlati szakemberek találkozhatnak az alapkutatást végző egyetemi, kutatóintézeti kollégákkal és természetesen a fórumon képviseltetik magukat az országos szakigazgatásnak vezetői. Így a növényvédelmi problémák minden aspektusát tudjuk tárgyalni és ennek köszönhetően ezen a rendezvényen kiválóan tud fejlődni a szakma” - nyilatkozta Takács András intézetigazgató, a szervezőbizottság elnöke.
Az idei fórum a növénykórtantól kezdve a gyomirtáson keresztül a szakigazgatásig bezárólag a növényvédelem minden területével foglalkozik. Szó esett a nem honos károsítók elleni védekezésről. A NÉBIH adatai szerint jelenleg hazánkban a burgonyát két baktériumbetegség és két fonálféreg támadja, míg a szőlőnek van egy fitoplazmás betegsége. A jelenlévő öt zárlati károsító nincsen nagyon elterjedve a NÉBIH szerint.
Jordán László, a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóságának vezetője: „Azt gondolom, hogy az a növényegészségügyi zárszolgálat, ami valamikor 60-70 évvel ezelőtt elkezdett működni, azért valamit mégiscsak és egy olyan védelmet ad a növénytermesztésnek, a gazdáknak és általában a magyarországi honos természetnek,a mi fontos. Ebben a globalizált világban nagyon fontos, hogy ne jöjjenek be új károsítók, mert nem tudunk ellenük védekezni, vagy nagyon hosszú az az idő, amíg kialakulnak a megfelelő védekezési módszerek.”
A fórum résztvevőit Vonderviszt Ferenc rektorhelyettes köszöntötte és kiemelte a rendezvény meghatározó szerepét a Pannon Egyetem életében.A Georgikon Kar dékánja, Polgár J. Péter úgy fogalmazott, a mai modernkori növényvédelem leghatékonyabb influencerei vesznek részt a programon: „Köszönöm a szervezőknek, hogy olyan plenáris előadókat és nyilván a szekcióülések keretében is olyan előadásokkal jelentkező kollégákat hoztak ide Keszthelyre, akiknek a hatása formálta, formálja a jelenlegi tudományos közéletünket és kijelöli ennek a szakterületnek a perspektíváit.”
A jubileumi programra 250 fő regisztrált, akik mintegy 50 előadást hallgathatnak meg a három nap alatt.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV