A Magyar Versmondók Egyesületének elnöke a megnyitón a résztvevőknek arról beszélt ,hogy az irodalom, a népünk által gyűjtött mesék milyen hatással vannak az emberekre. A vers és prózamondó találkozó és verseny célja pedig nem más a tehetséggondozás mellett,mint népszerűsíteni az irodalmat.
"Azt tapasztaljuk,hogy egyre inkább nem pusztán a gyerekeké ez,hanem ugyanúgy mint a tradicionális mese és mondavilágban,vagy ha visszanézünk akkor a magyar őstörténetben is,hogy az emberek,a felnőttek egymás között is mondtak meséket,szájról-szájra terjedtek a történetek és így maradt ránk is ,hogy ezt a fajta örökséget fel tudjuk úgy eleveníteni,hogy a magunké tud lenni."-mondta a Magyar Versmondók egyesületének elnöke Lutter Imre.
A versenyen a régiókból, illetve a megyékből delegált,a korábbi eredményeik alapján kiemelkedő, 10-14 éves vers- és prózamondók vettek részt szabadon választott művel vagy népmesével a Regösök húrján versenyen Az iskolásoktól többnyire humorral átszőtt előadást hallhatott a szakmai zsűri.
"Ez a vers egy apródról szók aki szerelmes,s azt hiszik a tudósok,hogy holdkóros. Ez a vers vicces és ez megfogott benne,nagyon szeretem a vicces verseket."-mondta Dunca-Stadler Márk Zoltán. hévízi tanuló.
A versenyt 21 .alkalommal rendezték meg. Közel 6000 irodalomkedvelőt hívott színpadra. Keszthelyen három verseny zajlott egyszerre, az irodalom mellett a 21.század eszközeinek felhasználásával költészethez,meséhez kapcsolatos videókkal,kisfilmekkel,animációval is nevezhettek a versenyzők. "Több évtizedes múlttal rendelkezünk a Magyar Versmondók Egyesületével lévő kapcsolatunkkal,s úgy gondoltuk,hogy a népmesepontos pályázatba bevesszük őket ezzel a nagyon jó versennyel. Ez a Táltos világ verseny amit az egész országban megszerveztek"- adott tájékoztatást Csengei Ágota a Goldmark Károly Művelődési Központ igazgatója.
A 12 helyszínen zajló versenyről kategóriánként az első helyezettek jutnak tovább a június 1-én megrendezésre kerülő országos gálára.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió