Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Közélet / Szőlészet és borászat a Balaton-felvidéken
2014. dec. 29. hétfő | Keszthely
Szőlészet és borászat a Balaton-felvidéken
Magyarország legnagyobb présgyűjteményével rendelkezik a Mezőgazdasági Múzeum. Ebből több mint húsz látható a Georgikon Majortörténeti Kiállítóhelyen, ahol a Balaton-felvidék szőlészetének és borászatának történetét, fejlődését is bemutatják.

A Balaton-felvidéken már a római kor óta foglalkoznak szőlőműveléssel. A termesztés hosszú ideig szinte ugyanúgy zajlott. Eleinte például a metszéshez különféle késeket használtak, később megjelentek a metszőollók, de nagy különbségeket nem igen találunk – mondja Szabóné Lázár Ibolya, a keszthelyi Georgikon Majortörténeti Kiállítóhely igazgatója. A nagy változások a 19. század végén következtek be, amikor a filoxéra (gyökértetű) fertőzés elterjedt. Bár szénkénegezéssel megpróbáltak védekezni ez ellen, de a szőlők nagy része kipusztult. Az országban csak a homoki vidékeken maradtak meg a régi fajták, melyeket amerikai alanyokra oltva próbáltak megőrizni. De ekkoriban jelentek meg a mai napig termesztett új fajták is, mint például a chardonnay vagy az olaszrizling.

A szőlőművelés tárgyi emlékei mellett a feldolgozáshoz használt eszközökből is találhatunk bőven. A Magyar Mezőgazdasági Múzeum nagy présgyűjteménnyel rendelkezik, Keszthelyen több mint húsz darabot számolhatunk. Az itt látható legrégebbi darab egy 1812-es bálványos vagy regös prés. A típus érdekessége, hogy a római korban is ilyen technológiával sajtolták ki a szőlő levét. Fő része a bálvány –amiről a nevét is kapta–, egy vízszintes főgerenda. Ennek az egyik vége rögzített, a másik végén pedig egy orsó halad át, amivel a nyomóerőt lehet szabályozni. Továbbfejlesztett változata a középorsós prés, melyet később már két orsóval is elláttak, növelve a hatékonyságot.
A vasgyártás megindulásával megjelentek a gyári prések. Az egyik darab például Sopronban készült, alul és felül két-két vasúti sín fogja össze. A rajta olvasható feliratból kiderül, hogy a grazi öntödéből került ki, tehát az első magyarországi vasprések alapanyaga a stájer vas-acél volt. Innen pedig már csak egy lépés, és eljutunk a ma is széles körben használt, körkosaras, öntöttvas préshez.

Keszthelyi Televízió – Kalapos István

| 2023. jún. 29. csütörtök 18:31 | Keszthely
A látogatók egy korábban elzárt épületrészt fedezhetnek fel.
| 2023. máj. 8. hétfő 13:23 | Balatongyörök
A fejezetek a balatongyöröki szőlő- és borkultúra történetéből című alkotás egészen a római kortól mesél
| 2022. jan. 26. szerda 19:11 | Keszthely
Havonta borismereti tanfolyamon ismerhetik meg a balatoni borokat az érdeklődők Keszthelyen.
| 2020. máj. 22. péntek 18:24 | Cserszegtomaj
Több termelő online értékesítette a borokat, ebben a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa is segített.
| 2019. már. 7. csütörtök 16:04 | Rezi/Cserszegtomaj
A vesszők levágása mellett a támrendszerek karbantartása is a feladatok közé tartozik.
XI. Évfolyam 8. Szám
Megjelenés: 2025. április 25.
10:45
Forgószínpad
11:19
Diagnózis
11:49
Göcsej Filmfesztivál
12:00
Képújság
18:00
Sporttárs
18:32
Hargita Tv
18:52
Göcsej Filmfesztivál
19:00
Híradó
19:45
Balasport 2025
20:15
Hargita Tv
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
A Keszthelyi Televízió médiaszolgáltatási tevékenységét a Médiatanács a Médiatanács Támogatási Program keretében támogatja.
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.