A vetélkedő alapjául szolgáló forrásanyag tavaly ősszel jelent meg a Goldmark Károly Művelődési Központ égisze alatt megalakult Hungarikum Klub munkájának köszönhetően. A kiadvány a Települési Értéktárba felvett épített és kulturális örökségeket, híres embereket, látnivalókat, múzeumokat és rendezvényeket gyűjtötte csokorba nem csak az idelátogatóknak. Keszthelyt nemcsak a turistákkal, hanem a város diákjaival is meg kell ismertetni. – hangsúlyozta Bajzik Lajosné ötletgazda.
A négyfős csapatok évfolyamuknak megfelelő nehézségű tesztet kaptak. A rendelkezésre álló 30 percnél a legtöbb helyen jóval hamarabb végeztek. Természetesen nem azért, mert túl könnyűek voltak a kérdések, hanem mert alaposan felkészültek a város történetéből. A legkisebbek mezőnyében a másodikasokat tömörítő „Tudorkák” is komolyan vették a versenyt. Kiss Róbertet például mindig kikérdezte az édesanyja az adott napra kitűzött részből.A kreatív feladatok minden évfolyamban megegyeztek. Keszthely emblematikus épületeinek fotódarabkáit kellett összeilleszteni, majd pár mondatban bemutatni, illetve a város címerét lerajzolni. A felsősök részére annyi volt a nehezítés, hogy a tesztsorban több kérdésre kellett válaszolniuk ugyanannyi idő alatt. Az „Egrys csillagok” tagjai minden héten találkoztak, összeültek. Kiss Attila úgy érezte, hogy jól sikerült a tanultakból a beszámoló.
A háromtagú zsűriben Hargitainé Vári Éva, a Helikon Kastélymúzeum könyvtárosa, Kardos József nyugalmazott magyar-történelem szakos tanár és Dr. Cséby Géza irodalomtörténész foglalt helyet. Utóbbi szakértőként részt vett a Hungarikum Klub „Keszthelyi értékek” című kiadványának elkészítésében, így pontosan tudta, milyen ismeretanyagot kellett elsajátítani a gyerekeknek. Tudásuk messze meghaladta az ítészek és a szervezők reményeit. A zsűrielnök az ilyen alkalmak fontosságára hívta fel a figyelmet és aláhúzta: Annak a nemzetnek, népnek, amely nem ismeri a múltját, jövője sem lehet.
A résztvevők izgatottan várták az értékelést. Keszthely város polgármestere, a Helikon Kastélymúzeum, a Balatoni Múzeum, a Nők a Balatonért Egyesület keszthelyi csoportja, valamint a házigazda Goldmark Károly Művelődési Központ jóvoltából senki sem távozott üres kézzel. A képzeletbeli dobogó legfelső fokára a 2. osztályosoknál az egrys „Tudorkák”, 3. évfolyamon az „Ármin és a csajok”, az 5.-eseknél a Csány-Szendrey iskola Fodor utcai intézményéből az „Időutazók”, 6. osztályban pedig az „Egrys csillagok” csapat állhatott.
Kalapos István – Keszthelyi Televízió
A Keszthelyi értékek vetélkedőről bővebb összeállítással jelentkezik a június 7-i Szignatúra című kulturális magazin.