„Cigánymeggy sarjúhajtásra lett ez a szemzés elvégezve.” - a kivirágzott szemzést mutatja Porkoláb János. A gyenesdiási férfi augusztus első napjaiban helyezte el a szomszéd fájának gyökerén sarjadt vesszőkre a szemeket. János az édesapjától tanulta a gyümölcs és szőlőoltást, tíz évesen már gyakorolta ezt a szaporítási módot. A már nyugdíjas férfi eddig nem találkozott ilyen jelenséggel, a virágok megjelenését csak a jövő tavaszra várta.
„Valószínű, hogy jó időben kaptam el az ojtástnak az idejét és így kivirágzott az ojtás, amit én még nem tapasztaltam soha életemben és több embert is kérdeztem, olyanokat, akik értenek ehhez, vagy foglalkoznak ilyennel, ők se hallottak erről.” - nyilatkozta a szemzést végző Porkoláb János.
Porkoláb János szomszédja és jó barátja Páli Lajos. A nyugalmazott megyei főkertész is meglepődve tapasztalta a virágzást. A sok csapadéknak és a kedvező időjárásnak tulajdonítja a különleges jelenséget. Véleménye szerint az a fontos, hogy barátjához hasonlóan sokan tesznek azért, hogy megmentsék és szaporítsák az őshonos, magyar gyümölcsfajtákat.
„Meg lehet menteni olyan fajtákat, amiket nem lehet kapni a faiskolai lerakatban, hanem a János barátomnak is egy olyan régi meggyfája, amit már régen ismert, arról vette le a rügyet és így tovább tudja szaporítani.” - mondta a nyugalmazott megyei főkertész.
Ezt célozza meg a Tündérkert Mozgalom is. A gyümölcsészeti értéktárak egyfajta génbankjai a Kárpát-medence gyümölcsfáinak. Porkoláb János birtoka is mondhatni egy kisebb tündérkert. 150 éves szabadkéményes pincéje körül számos fa áll és adja évről-évre a finom gyümölcsöket. Sajnos a fagykárok miatt csupán pár alma árválkodik a gyümölcsösben. A kivirágzott meggyek is veszélyben vannak, hiszen ha kemény tél lesz, félő, hogy nem mindegyik példány vészeli át a fagyokat.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV