Barcza Balázs idén 2000 négyzetméteren vetett csemegekukoricát Várvölgyön.
„Ez már egy szép, érett cső. Látszik hogy jól ki vannak telve a szemek. Még egy picit azért ez érhetett volna, de általában ilyen az állományunk, meg ennél jobb” - mondja Balázs.
Kiteltek a szemek, jó volt a virágzás is, nem úgy, mint az elmúlt évben. A tavalyi aszályos esztendő után óvatos volt a gazda. Korábban 2 hektáron vetette a szuper édes csemegét. Most egy olyan területet választott, amit tud öntözni, de nem volt rá szükség.
„A vetés idén is – ahogy szoktam – szakaszosan történt, hogy folyamatosan legyen mindig friss kukoricám. Az idei évünk azt mutatta, hogy bátran vethettem volna többet is, hiszen most a kukoricának nálunk jó idő volt, folyamatosan eső és meleg váltotta egymást” - tette hozzá Barcza Balázs.
Mivel kis területen termesztett, nem értékesít viszonteladóknak Barcza Balázs, helyben és egy termelői piacon árulja a csemegekukoricát. Mint minden, ez is drágult, a tavalyi 150 helyett 200 forintért ad egy csövet a várvölgyi gazda, de még így is a multik alatt van.
Magyarország Európa meghatározó csemegekukorica-termelője. Az elmúlt években 30-34 ezer hektár között változott a termőterület nagysága, mennyiségét tekintve ez a legjelentősebb ipari zöldségféle. A gyártás július második felében elindult a konzerv- és hűtőiparban. A feldolgozás 100 százalékban itthon történik. Mindkét ágazatban a termék háromnegyede exportpiacra megy. A feldolgozók jelentős áremelést fogadtak el a termelőktől. Ez szoros helyzetbe hozta a magyar hűtő- és konzervipart.
Sebesta Péter, a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke: „Azt eredményezte, hogy a költségeink most már meghaladják az európai konkurenseinket, itt elsősorban Franciaországot kell említeni, aki mind fagyasztottban, mind konzervben jelentős konkurenciát jelent a magyar feldolgozásnak. Hosszú évtizedek után először egyértelműen elmondható, hogy a francia feldolgozási költségek, elsősorban a nyersanyagár ilyetén alakulása miatt alacsonyabbak, mint a magyar feldolgozási költségek. Így rendkívül nehéz értékesítési pozícióban van az ágazat.”
Ezt az is tetézi, hogy nagyon jó termés ígérkezik csemegekukoricából. A Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke szerint jelentős áremelkedéssel nem szembesülhetnek a fogyasztók, ez már az elmúlt egy évben megtörtént.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV