2017 Kodály emlékév. A háromszoros Kossuth-díjas magyar zeneszerző születésének 135., halálénak 50. évfordulójára emlékezünk ebben az esztendőben. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora szerint Kodály Zoltán és kortársai az alapokig menően alakították át a magyarság zenei gondolkodását, hatalmas hagyatékának örököse az egész nemzet.
„Merek úgy fogalmazni, hogyha egy hangot sem írt volna Kodály Zoltán, a gondolatai nagyon időszerűek, nagyon jövőbe mutatóak lennének, lehetne rá egy egész ország életet építeni.” - mondta el a megemlékezés nyitásaként Hintalan László.
Kodály zenéje és élete helyett a zenetudós gondolatait gyűjtötte össze a program ötletgazdája. A keszthelyi megemlékezésen Kodály egy-egy nyilatkozatából, jegyzetéből válogatott össze idézeteket a keszthelyi tanár. Szerinte ritkán hallani ezeket a gondolatokat, pedig nagyon fontos üzenetük van ma is.
„Magyar…puszta léte csoda. Az ember beleborzong egy ilyen mondatba, hogy csoda és valóban aki ezeket ismeri hihet abban, hogy minden szituációból feltámad a magyarság és gondolom az emberiség is, de a magyarság biztos. Erre ad példát Kodály Zoltán.” - nyilatkozta televíziónknak Hintalan László.
A főhajtáson mintegy tíz érdeklődő vett részt. A szervező elmondta nem a létszám a lényeg, hanem hogy halálának évfordulóján pár szó essen a zenetudósról. A megemlékezők mind nagyra becsülik Kodályt és munkásságát.
Hermann Viktória így vélekedett: „Sokszor hallunk Kodályról a halálának évfordulója kapcsán és éppen ma hallottam a médiában, hogy ha Kodály egy művet szerzett volna is, az is elég lett volna, mert egyébként amit adott szellemileg a magyarságnak, az olyan óriási az egy maga elegendő lenne.”
Kodály Zoltán gondolataival részletesebben is lehetőség lesz megismerkedni. Április 19-én, Húsvét utáni szerdán a Nyitott szemmel előadássorozat keretében tart újabb előadást Hintalan László „A magyar még nem mondta el mondanivalóját – Kodály Zoltán életműve gondolataiban” címmel.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV