„Csak két út van egy ember számára: vagy előre, vagy visszafelé. Egy helyben állni nem lehet” - Ezzel a mottóval is indokolta Gál Lajos polgármester, miért is kívánja megpályázni a városi rangot Gyenesdiás. A nagyközség első embere a lakossági fórumon felvázolta, hogyan lett az egykori hegyközségből mára balatoni szinten is kiemelkedő gazdasági mutatókkal bíró nagyközség. Gál Lajos felsorolt több olyan a kritériumot, melyek szerepet játszanak a döntéshozóknál a városi rang odaítélésében: legalább 60 százalékos csatornázottság, 90 százalékot haladja meg a szilárd útburkolatok aránya, a munkavállalók legalább 20 százaléka más településről érkezzen, a helyi bevételek legalább ötöde az iparűzési adóból származzon. Ezeknek megfelel a nagyközség, de lakossága nem éri el a 10 ezer főt, nincs rendőrkapitánysága, vagy örse, nem rendelkezik hivatásos tűzoltósággal és nincs tornacsarnoka, vagy középfokú oktatási intézménye. Ezek a feltételek az átlagos városi fejlettségi szinthez vannak megjelölve az előírásokban. A polgármester hozzátette: cél nem maga a városi cím, hanem az azzal járó előnyök, ugyanakkor a nagyközség vezetése szeretné megőrizni a település mostani jellegét.
A lakossági fórumon részt vett a Pécsi Tudományegyetem geográfusa, dr. Trócsányi András. A témában jártas szakember elmondta, a törvény szerint város az a település lehet, ami fejlett és térségi szerepe van. Ezeknek megfelel a nagyközség, az ajánlásoknak meg a felét teljesíti, így potenciális városjelöltnek titulálja Gyenesdiást.
„Maga a várossá nyilvánítás az nem más, mint egy közigazgatási státuszváltás, egy olyan státuszváltás, ami ha jól működik, akkor Önök ebből semmit nem éreznek negatívumot, ha jól működik, akkor viszont pozitívumokat érezhetnek belőle.” - -mondta el a geográfus.
Ilyen pozitívum például a növekvő pályázati lehetőségek, az intézmények létszámbővítése és a normatív támogatások növekedése. A fórumon még elhangzott, hogy ezzel nagyobb lenne a település önállósága. Ezt követően javarészt pozitív, a kezdeményezést támogató hozzászólások hangzottak el. Így vélekedik a korábbi polgármester Szalóky Jenő is.
A település korábbi jegyzője, Kardos József is felszólalt, aki érzelmileg támogatja a kezdeményezést, de aggályát fejezte ki, hogy a jogszabályokban előírtaknak nem fog megfelelni a település. A pozitív hangvételű fórum után a képviselő-testület úgy döntött, hogy jövő év elején beadja a pályázatot. A többlépcsős döntés után augusztus 31-ig hirdeti ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a döntést.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV