Tál Zoltán plébános áldotta meg az emléktáblát a vasárnapi szentmisét követően. A táblán Gulio Turco, itáliai hadmérnök által készített korabeli alaprajz és Félegyházi Gyula festőművész rekonstrukciója látható. Laczkfi István városalapító 1386-ban építette a Fő téri templomot az általa betelepített ferenceseknek. Erről Müller Róbert, a Balatoni Múzeum nyugalmazott igazgatója beszélt. 1566-ban, Szigetvár elestekor nőtt meg a város jelentősége és alakították át az akkor már lakatlan kolostort és templomot végvárrá.
„1567-től 1701-ig állomásozott katonaság e falak között és védte a várost, védte a magyar királyságot. A törökök többször megostromolták a várat, sohasem sikerült elfoglalni. 1586-89-ben fölégették a várost, az itt lévő pápai kereskedőket elhurcolták, de a vár mindig ellen tudott állni.”- mondta el Müller Róbert.
Nagykanizsa 1600-as elestekor tovább erősítették a várat. A Rákóczi szabadságharc idejére elveszített jelentőségét az erőd. Az épület 1723-ban, a ferencesek újbóli megjelenésekor kapta vissza eredeti, vallási funkcióját. Érdekesség, hogy az 1878-ban épített tornyon látható rózsaablak eredeti, így ezt az egykor itt szolgáló végvári vitézek is láthatták. Nem is kevesen, hiszen komoly élet volt a végvárban - tette hozzá Müller Róbert. Körülbelül 250 főre lehet tenni az itteni katonaság létszámát. Ennek csak egy része volt a királyi katonaság, akik a kincstártól kaptak zsoldot, a katonaság többi részét keszthelyi polgárok alkották, akik adómentességet kaptak a földesuraktól azért cserébe, hogy vész esetén részt vettek a vár védelmében.
2002-ben a Nők a Balatonért Egyesület és az önkormányzat állítatta a táblát, mely a 2015-ös toronyfelújítás során került le az építményről. A NABE által szervezett kis ünnepség, egy sorozat első állomása volt.
„A Nők a Balatonért Egyesület 15 éves jubileumát ünnepli ebben az évben és már hét emléktáblát, vagy emlékhelyet jelöltünk meg, ez az első a sorba, tehát az idei évbe ezzel a hellyel indítjuk az emlékhelyekre való visszatérést.” - nyilatkozta Vetőné Zeke Erzsébet, a helyi csoport vezetője.
A Nők a Balatonért Egyesület az idei évben meglátogatja még például Deák Ferenc, Festetics Júlia és Simon Böske emléktábláját is.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV