A Gergely-járás népszokását mutatták be a helyi iskola diákjai a rendzény nyitásaként. A Gergely-nap ünneplését IV. Gergely pápa rendelte el 830-ban elődjének I. Nagy Gergely pápának a tiszteletére, akit az iskolák patrónusává tette. Ehhez a naphoz a középkortól diáktoborzások, gyűjtések, diákpüspök választások és vetélkedők kapcsolódnak. Ez a hagyományápolás indította el a gyenesdiási fesztivált.
"Kevés hasonló fesztiváljellegű rendezvény van itt a régióban és én úgy gondolom, hogy országos kitekintésben is kevés, ahol a művészeti területek olyan széles spektrumát soroltatják fel mint itt nálunk. Ez a rendezvény azért élhetett meg 12 évet, mert amellett, hogy a gyerekek részére egy művészeti fesztivál, a gyerekeket felkészítő pedagógusok számára egy műhelyfoglalkozássá alakult ki." - mondta el Lancz Tamás, a Kárpáti János Általános Iskola igazgatója.
A résztvevő települések és intézmények száma évről évre növekedett a művészeti fesztiválon. Berhidától kezdve Nagykanizsán át, Zircig bezárólag 36 településről jöttek a fellépők. Csak a vers és prózamondás kategóriában 43 versenyző volt.
A Kárpáti János iskola épülete mellett a Községházán is zajlottak a versenyek. Az ifjú népdalénekeseket a Községházán hallgatta meg a zsűri, melynek például tagja volt Maczkó Mária Magyar Örökség-díjas népdalénekes. De a többi kategóriában is neves szakemberek, pedagógusok minősítették a produkciókat. A 740 fellépőn kívül képző- és iparművészetben is várták a nevezéseket. Összesen 170 alkotás érkezett, melyeket az iskola aulájában állítottak ki a szervezők.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV