A Gergely-nap ünneplését IV. Gergely pápa rendelte el 830-ban. Ehhez a naphoz a középkortól diáktoborzások, gyűjtések, diákpüspök választások és vetélkedők kapcsolódnak. A helyi iskolások mutatták be a népszokást. Ez a hagyományápolás indította el a fesztivált.
„Egyben egy szakmai bemutató, egy fesztivál és a gyerekek egymástól is tanulhatnak. Jelenleg itt az iskolában a több mint 400 tanulóból több mint 150 művészeti iskolás gyerek van, akik tehetségesek és megmutathatják, hogy mennyiben másak, mint a többi gyerek, akik csak sima általános járnak” - nyilatkozta Varga Anikó, a Nagykanizsai Tankerületi Központ Keszthelyi Irodájának vezetője.
Az első fesztivált 20 éve rendezték meg, az idei a 17. alkalom. 28 intézmény 655 versenyzője nevezett. Drámajáték, vers-és prózamondás, népdaléneklés, néptánc, valamint ipar-képzőművészet kategóriákban versengtek még a tanulók a zsűri előtt.Sok diák, egyszerre több kategóriába is nevezett.
„Nagykanizsáról, a Palini Inkey Boldizsár Általános Iskolából és azért, mert nagyon szeretek verset mondani és megyek még drámára, meg énekelni” - mondta Németh Noémi.
A néptánc volt a legnépesebb kategória. 350 gyermek lépett fel. Négy megyéből 11 intézmény delegált táncosokat, akik csoportokban párosban és szólóban versengtek. A fesztivál és a kategória célja, hogy a versengés mellett az együttlét örömét adja a gyerekeknek.
Tarjányi Sándor táncpedagógus: „Azért tartjuk fontosnak ezt a megmutatkozást a gyerekek részéről, mert ők mindenképpen szeretnének a publikum elé állni a produkciójukkal, amiket egész évben tanultak és mindenki a maga színvonalán el is sajátított, igazán mondhatjuk, hogy nagyon jó színvonalon, úgy a drámajátékosok, a néptáncosok, vagy az énekesek.”
A 655 fellépőn kívül képző- és iparművészetben is várták a nevezéseket. Az alkotásokat az iskola aulájában állították ki. A zsűri minden kategóriában arany-, ezüst és bronz minősítéseket osztott ki.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV