Dr. Horváth József 1936-ban született. A Vajda János Gimnázium után az akkori nevén a Keszthelyi Agrártudományi Egyetemen szerezte agrármérnöki diplomáját. A fórumon lépten nyomon jókívánságokkal halmozták el a nemzetközi szaktekintélyt, aki kizárólag a növény virológia területén kutatott és ért el nagy sikereket. Az akadémikus úgy fogalmazott, hogy 1950 óta él a Georgikon árnyékában. Aktív pályája innét indult és itt fejeződött be.
„Itt végeztem az akadémiát, aztán három évig itt dolgoztam, de a sors kegyelméből eljutottam Budapestre a Növényvédelmi Kutatóintézetbe. Ott fejtettem ki talán szakmailag az egyik legértékesebb tevékenységemet, onnan indultak a külföldi útjaim is, 40 ország, ahol körülbelül jártam kongresszusokon, de hát 78-ban csak a szülői ház, a rögök, Keszthely, a környék, a Keszthelyi-hegység, a Balaton meghatározó volt és idős korban az ember mindig visszamegy oda, ahonnét elindult.” - mesélte az akadémikus, aki ma is figyelemmel kíséri a szakma irányait. Úgy fogalmazott, hogy nincs más kapaszkodója az életében, mint az amit ez alatt az 57 év alatt csinált.
A fórumon Polgár J. Péter üdvözölte a mintegy kettőszáz szakembert. A Georgikon dékánja örömét fejezte ki, hogy ilyen rangos programnak adhat otthont a campus: „Nagyon örülök neki, hogy a szakma, a gyakorlat, a tudomány, a hatóság jeles szakemberei ilyen szép számmal eljöttek ismét és részt vesznek ebben a munkában.”
A Növényvédelmi Fórum az ország egyik legnagyobb ilyen rendezvénye. Ennek megfelelően a növényvédelem minden szakterülete megjelenik a programban a növénykortantól kezdve a toxikológián át az élelmiszerbiztonságig. A fórum nem csak a szakmának szól, mondja a szervező Növényvédelmi Intézet igazgatója, Takács András Péter: „Pont az volt a legfontosabb cél és a mai napig azt a célt tartjuk szem előtt, hogy összekössük a tudományt a gyakorlattal. A fórum témái leginkább gyakorlatorientáltak, tehát olyanok, amiket a hétköznapi ember, a gyakorlati növényvédősök is tudnak hasznosítani. Említhetném ugye a közelmúltban Magyarországon megjelent puszpángmolynak példáját, ami számos kiskerttulajdonost, különösen a balatoni díszkertekben érint a nyár folyamán, erről is hallhatnak az érdeklődők előadásokat.”
A fórumon különféle szakmai bemutatókkal és kiállításokkal mutatkoztak be a növényvédelem szereplői. A három napos rendezvény pénteken zárult le.
Hársfalvi Ákos - Kesthelyi TV