30 hallgató több csoportban, egy héten keresztül dolgozott különböző projekteken. A személyes találkozást több hetes online egyeztetés előzte meg. A cél az volt, hogy olyan ötletekkel álljanak elő, amelyek akár azonnal bekerülhetnek az élelmiszeriparba.
„Különböző nemzetiségű hallgatókkal – köztük magyarokkal – tudok együtt dolgozni. Vannak egyetemisták Ausztriából és Belgiumból. Magyar cégekkel dolgozunk együtt, és megpróbálunk változást elérni. Például az én csapatom azon dolgozott, hogy a fogyasztók fenntarthatóbb döntéseket hozzanak. Valódi befolyást szeretnénk elérni ezen a téren.” - mondta Hillary Natalie Chu, a németországi Hochschule Fulda hallgatója.
A program azt a célt szolgálta, hogy a fiatalok – a jövő fogyasztói – valódi ötleteket fogalmazzanak meg az élelmiszeripar fejlesztésével kapcsolatban. Volt olyan csoport, amely a csomagolástechnika fenntarthatóságán dolgozott, mások a digitalizáció és a mesterséges intelligencia lehetőségeit vizsgálták.
„Először a vállalat tulajdonosával beszéltünk, hogy hogyan tudunk innovatív csomagolási megoldást kitalálni. A csapatommal ötleteltünk, kutattunk, és azt gondolom, hogy a végén egy igazán jó megoldást találtunk.” - tette hozzá Anna Hoppe, a németországi Hochschule Fulda hallgatója.
A 30 hallgató komoly előválogatókon esett át, hogy bekerüljön a projektbe. A csoportokban a MATE egyetemistái is helyet kaptak. Mindannyian kiemelték, nagyon jó tapasztalat volt más egyetemek hallgatóival közösen dolgozni. A munka mellett szórakozásra is volt idő.
„A térség nagyon szép, főleg a Balaton. Sétahajózásra is volt lehetőségünk, ami nagyon jó volt. Elmentünk kerékpározni, túrázni a hegytetőre, ahol megebédeltünk. Fantasztikus volt, biztosan visszatérek még ide, mert még sok felfedeznivaló van.” - tájékoztatott Michael Pfefferkorn, az ausztriai , FH St. Pölten (UAS) hallgatója.
A EUDRES programban 6, régiós szinten meghatározó egyetem működik közre. Céljuk a térség innovatív fejlesztése, a vállalatok és az egyetemek közötti együttműködés létrehozása és a kihívásalapú oktatás. A bootcampet először szervezték meg hazánkban. A projekt záró sajtótájékoztatóján elhangzott, meg kell ismerni a fiatalok gondolkodását, hiszen ők a jövő fogyasztói.
„A célja ennek az egész eseménynek az, hogy egyrészt a nemzetközi hálózatot kialakítsuk a hallgatók körében. Összehozzuk az iparnak az igényeit, kihívásait a hallgatókkal, és ezt nemzetközi szinten tárgyaljuk meg. Feszegessük azokat a lehetőségeket, hogy a fiatal generáció a future foodról, vagyis a jövő élelmiszeréről mit gondol, milyen lehetőségeket lát benne, milyen fejlesztéseket kellene eszközölni ennek érdekében.” - emelte ki Dr. Friedrich László, a MATE Élelmiszertudományi és Technológiai Intézet igazgatója.
A bootcampre többek között Romániából, Portugáliából és Lettországból érkeztek hallgatók. A program fontos célja, hogy felhívja a figyelmet a digitalizáció előnyeire a különböző iparágakban.
Regman Karola - Keszthelyi TV