Múlt század beli üzenetek olvashatóak azokon a képeslapokon, melyeket a Balatoni Múzeumban digitalizálnak. Van olyan képeslap, amit 1912-ben adtak fel Hévízen.
A 24 ezres képeslapgyűjtemény darabjai hiteles képet adnak a keszthelyi és környékbeli korról, az akkor élt emberekről.
A helyi képeslapok archíválása már korábban megtörtént, ezeket egy online adatbázis segítségével meg is lehet nézni a múzeum honlapján.
A gyűjtemény többi darabját a Magyar Nemzeti Digitális Archívum segítségével vihetik fel egy adatbázisba. Havasi Bálint, múzeumigazgató elmondta, hogy a gyűjtemény digitalizálására már rég óta szükség volt, hiszen egyre több olyan megkeresést, kérést kaptak, ami megkövetelte, hogy könnyebbé tegyék a több ezer darabos gyűjteményben a keresést. Eddig, ha valakit egy régi képeslap után érdeklődött, akkor a keresés akár napokig is eltarthatott. A digitalizálásnak köszönhetően májustól csupán néhány percet vesz majd igénybe, hogy megtaláljunk egy - egy régi dokumentumot a gyűjteményben.
A munkafolyamat összetett. Vannak, akik scannelik a képeslapokat, miután a többiek felviszik az adatokat egy központi adatbázisba.
Egy ilyen régi képeslap sokmindenről mesél az utókornak. Megmutatja a régi írást, ritka bélyegeket találhatunk rajtuk, valamint megismerhetjük a régi korok emberének szokásait is.
Manapság már csak kevesen küldenek egy – egy utazás alkalmával képeslapokat. A Balatoni Múzeum gyűjtménye a bizonyíték arra, hogy régen mennyire fontos szerepe volt ezeknek a lapoknak. A digitalizálás májusig tart, addig mind a 24 ezer képeslap bekerül az adatbázisba.
Keszthelyi Televízió – Szabó Csilla