Gárdonyi Géza a 19–20. századforduló magyar irodalmának népszerűségében máig kiemelkedő alakja. Az 1863-ban Ziegler Gézaként napvilágot látott írót és polihisztort az egri remeteként is emlegetik.
Gárdonyi ismertségét leginkább az Egri csillagoknak köszönheti, melyet kötelező olvasmányként ismerhetett meg minden általános iskolás.
Tanítói munkássága után orientálódott Gárdonyi a sajtó irányába, mely akkoriban megalapozta hírét előbb Győrben, később Budapesten.
Kardos Gy. József nyugalmazott tanár, a Gárdonyi emlékév keretében tartott előadáson ismertette az író életét és munkásságát, kiemelve benne a történelmi regényeit és kiváló nyelvezetét.
A Dávidkáné, a Láthatatlan ember, az Isten rabjai és a legismertebb Egri csillagok mind történelmi regények, melyek írásához mélyreható és alapos kutatómunkát végzett Gárdonyi.
Gárdonyit az ’egri remeteként’ is szokták emlegetni, vagy regénye nyomán ’a láthatatlan embernek’. Életéről és zárkózottságáról sok tévhit van a köztudatban. Tény, hogy egri tartózkodása alatt volt a legtermékenyebb.
Kardos Gy. József előadásának első számú célja, hogy az emberek olvassanak Gárdonyi Gézát, akinek történelmi írásai mellett társadalmi regényei, novellái, vagy akár versei és színművei is sok érdekességet kínálnak az olvasóközönségnek.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV