Ajánlott hírek
Ajánlott címkék
Egyéb tartalmak
.
oldal
/
kezdőlap / Híreink / Színes / Rekordszámú gólyát gyűrűztek
2023. aug. 9. szerda | Fenékpuszta
Rekordszámú gólyát gyűrűztek
Rekordszámú gólyafiókát gyűrűztek idén – számolt be közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Az idén mintegy 4100 fehérgólya pár kezdett el költeni hazánkban, és 1338 fióka lábára került jelölés. Zala vármegyében 27 fészekhez jutottak el, és 76 fiókát gyűrűztek. Az adatok a mentett madarak számát nem tartalmazzák.

A fenékpusztai madárgyűrűző állomáson mindig vannak gólyák. A madarak általában valamilyen sérülés – gázolás, áramütés – miatt kerülnek a menhelyre, és szerencsés esetben bizonyos idő után szabadon is bocsáthatók.        

A madárgyűrűzőben az idén is neveltek fel fiókákat. A madarak teljesen egészségesek, és mostanra már röpképes állapotba kerültek, így szabadon engedhetők. A gyűrűzés mindig nagy érdeklődére tart számot, a szakemberek minden gólyára gyűrűt tesznek, mielőtt visszaengedik a természetbe.       

„Most kezdődik a szezon nálunk is, sok gólyánk van sajnos. Azért mondom, hogy sajnos, mert sok sérült madarunk van. Azért mondom, hogy a szezon most kezdődik, mert most indulnak ki a gólyák a fészekből, és az első egy hét nagyon kritikus nekik. Ilyenkor rengeteg gólyát szoktunk mi is kapni. Fiókákat vagy áramütés miatt, vagy mert még nagyon bénák és nem tanultak meg rendesen leszállni, az első röpülés mindig kritikus.” - mondta Benke Anikó, a Madárgyűrűző Állomás önkéntese.

A gólya – termete miatt – kizárólag fiókaként gyűrűzhető, a művelet azonban kihívást jelent a szakembereknek. A fészekben álló fiókák ugyanis könnyen leugorhatnak, ezért a feladatot még az előtt kell elvégezni, mielőtt lábra állnak. Erre mindössze 2-3 hét áll a rendelkezésre. Ráadásul sok esetben az áramszolgáltatókkal is együtt kell működni, és speciális darus kocsira van szükség ahhoz, hogy a fészkeket elérjék.

„Ha és amennyiben fokozottan védett fajt is szeretnék bekapcsolni abban az adott évben bekapcsolódni a jelölésébe, akkor egy külön listára fel kell kerülnöm, amit a minisztériumnak el kell fogadnia, tehát ez egy nagyon nyűgös dolog. Ezért alapvetően a hely, az idő, és az emberszűke miatt nem tudunk mindenhova feljutni, de idén nagyon jól sikerült ez. Így 1338 fiókára került gyűrű, ez 17 megyét jelent, 248 települést, és 443 fészket, tehát a fészkeknek több mint a 10%-hoz sikerült így is feljutnunk.” - tájékoztatott Orbán Zoltán,  a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

A madárgyűrűzésnek kiemelt jelentősége van, hiszen a szakemberek így tudnak adatokat nyerni egy-egy faj életmódjáról. Emellett természetvédelmi szempontból is fontos, hiszen az adatok mentén lehet adott helyszíneket védetté nyilvánítani, vagy új élőhelyeket kialakítani.

Regman Karola - Keszthelyi TV

| 2023. aug. 30. szerda 15:31 | Keszthely
A szervezőknek az volt a célja, hogy megismertessék a várost, az iskolát az új tanuló.
| 2022. aug. 24. szerda 18:11 | Zalaegerszeg
A madár kiválóan alkalmazkodik a száraz élőhelyekhez.
| 2022. jan. 25. kedd 15:51 | Vörs
Kele hétfő hajnalban tért vissza fészkébe. Kedden már újabb hím tűnt fel a templom tornyán.
| 2021. ápr. 5. hétfő 20:22 | Alsópáhok
Leginkább villanyoszlopokra építik fészküket a fehér gólyák. Az E.ON fészektartókkal segíti őket.
| 2020. szep. 8. kedd 12:53 | Vörs
A hazánkba elsőként hazatérő vörsi gólya tiszteletére avattak szobrokat a Kis-Balaton fővárosában.
X. évfolyam 24. szám
Megjelenés: 2024. december 20.
00:00
Képújság
06:00
Egy csipetnyi szó
06:31
Göcsej Filmfesztivál
07:00
Híradó
07:45
Göcsej Filmfesztivál
08:16
Göcsej Filmfesztivál
08:44
Savaria Filmfesztivál
09:00
Egy csipetnyi szó
09:31
Göcsej Filmfesztivál
Cím:
8360 Keszthely, Kossuth L. u. 45.
Telefon: 06 83 / 320 200
Mobil: 06 30 / 427 7341
 
Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk számodra.