Alsópáhokra már megérkeztek az első gólyák az elmúlt napokban annak ellenére, hogy az időjárás egyelőre változékonyabb oldalát mutatja. A hűvösebbre forduló hőmérséklet ellenére élelmet már találnak: a nedves réteken, tarlókon nagyobb rovarok, ebihalak, békák már megtalálhatók. Az E.ON tulajdonában álló villanyoszlopok tetején fészektartók segítik elő, hogy a ragadozó madarak biztonságosan megépíthessék a fészküket. Innen könnyebb a rárepülés, kirepülés egyaránt. Az eszköz hasznossága megkérdőjelezhetetlen. Annak ellenére, hogy mesterséges eredetű, nem idegen a gólyák számára.
Ezt Darázsi Zsolt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Zalai Helyi Csoportjának titkára is megerősíti: "Nem idegen. Könnyen elfoglalják - különösen akkor, hogyha a megszokott fészek van megemelve. Hogyha máshová, más helyszínre kell áthelyezni valamilyen probléma miatt, akkor már bonyolultabb a helyzet, akkor rendszeresen visszatérnek a régi helyre. Ezt úgy szoktuk megoldani, hogy a fészkelési, fiókanevelés időszakban a fiókákkal együtt helyezzük át a fészket, és akkor nyilván a fiókákat nem hagyják ott, akkor kötődnek. Még így is előfordul, hogy a következő évben visszatelepülnek."
A gólyák életének az interneten is figyelmet szentelnek: több olyan webkamerás közvetítés is fellelhető, ami a fészkekben zajló eseményeket követi. Az áramszolgáltató korábban 4.399 védőeszközt telepített a villanyoszlopokra a szolgáltatási területén. Ebből négyszáz található Zala megyében. Idén márciusban további 48 darabot rögzítettek. A lakosságtól érkező és szakértői javaslatok alapján választották ki a helyszíneket, ahova ezeket elhelyezték. A védőeszközöket a vállalat munkatársai rendszeresen karbantartják, és szükség szerint cserélik.
"Minden évben ősztől kora tavaszig végezzük el ezeket a beavatkozásokat: helyezzük ki az új gólyafészek tartókat és cseréljük azokat, amik esetleg műszaki állapotuk alapján most már cserére szorulnak. Abban az esetben, hogyha ezt nem tennénk meg, akkor a madarak közvetlenül a vezetékekre kezdenének el fészket rakni, ami a madarak számára is egy veszélyes helyzetet jelentene, illetve az áramellátásban is zavart okozhatna. Így minden szereplő számára az a legjobb és legbiztonságosabb megoldás, hogyha élőhelyeket kínálunk a gólyák számára" - nyilatkozta az E.ON Hungária Csoport kiemelt vállalati kommunikációs szakértője, Varga Ivett.
Az E.ON Hungária Csoport a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel és a nemzeti park igazgatóságok szakembereivel együttműködve dolgozik az élővilágot kímélő megoldásokon. Az áramszolgáltató folyamatosan építi be a jelenleg ismert, madarakat védő megoldásokat hálózatain, miközben a madárvédelmi szakemberekkel együttműködve az új, innovatív eszközök fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektet. A tavaszi időszakban folyamatosan érkező fehér gólyáknak már csak a napjainkban jellemző szárazság okozhat problémát: ez nem csak az élelem megtalálására, hanem a tojásrakásra, a fiókák kikelésére is hatással lehet.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió