Idén több alkalommal jelent meg Keszthely utcáin is a szúnyogirtó autó. A platós jármű meleg ködös technológiával jutatta ki a szert. Ez a földi kémiai gyérítés a kifejlett vérszívókkal szemben hatásos. Biológiai beavatkozás is volt, ami viszont a lárvákat pusztítja el, ez már április 3-án elkezdődött. A tavalyi aszályos évben kevés volt a szúnyog, idén viszont jóval több munkája volt a szakembereknek. Olyan területeken is nagy számban jelentek meg a vérszívók, ahol korábban nem kellett gyéríteni.
Dóka Imre helyettes szóvivő, BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság: „Országosan összesen 1089 településen és Budapest 8 kerületében került sor a kifejlett szúnyogok elleni védekezésre. A legfertőzöttebb helyeken több alkalommal is volt gyérítés. Zala vármegyét ha nézzük, akkor összesen 11 alkalommal, 80 település bevonásával, 53.670 hektáron gyérítették a szakemberek a kifejlett szúnyogokat.”
A felhőszakadások, a folyók többszöri áradása főleg a Duna mentén és a Dunántúlon jelentett kihívást a szúnyogok elleni küzdelemben. Ezeken a területeken a védekezés célja az extrém ártalom elfogadható szintre csökkentése volt. A katasztrófavédelem koordinálta gyérítés elsődlegesen a víz közeli településekre terjedt ki, ahol a szúnyogok számát csak szervezetten, régiós szinten lehetett eredményesen csökkenteni. A Balatoni Szövetség tapasztalata is az volt, hogy a tónál is jóval több volt a vérszívó rovarból.
„Két-három éven keresztül nem nagyon volt érzékelhető a szúnyognak a jelenléte, de mivel csapadékosabb volt a tavasz, illetve a nyárelő, ezért sokkal több szúnyog volt, sokkal inkább oda kellett figyelni, de azt gondolom, hogy kisebb panaszok ellenére is jól kezelte ezt mind a Szövetség, mind pedig a Katasztrófavédelem” - nyilatkozta Lombár Gábor, a Balatoni Szövetség elnöke.
A szakemberek szerint a központi gyérítés mellett a lakosok is sokat tehettek, tehetnek a vérszívók ellen. A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben, a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák. Ha ezeket megszüntetjük, vagy letakarjuk, kevesebb vérszívó lesz a lakókörnyezetünkben.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV