A Baranta egy magyar harcművészeti stílus. A régi magyar történelmi harci testkultúrából táplálkozó technikák közé tartozik például a gerelyhajítás, ostorozás vagy a szablyavívás. Utóbbit ki is próbálhatták a vártábor résztvevői. A foglalkozást vezető Zakács Örs szerint ez a magyar embernek a vérében van: „Jobban élvezik az itteni életet, mint egy képernyő előtt. A képernyő előtt megkap mindent, de az nem lesz az igazi, itt meg ha birkózik egy másik gyerekkel és a végén mindketten jót nevetnek, vagy megemelik egymást barátságosan, az az élmény mindkettőjüké lesz és az igazi élmény lesz, nem virtuális és ez hiányzik a mai nemzedéknek.”
Az idei vártáborban 45 gyerek vesz részt, akik többnyire helyiek és környékbeliek. Az ifjúsági- és felnőtt segítőkkel együtt körülbelül 60 ember táborozik a Meleg-hegyen, a Rezi vár szomszédságában.
„Azért jöttem el, mert szeretek táborozni, meg szeretnék több dolgot megtudni az erdőről, meg szeretnék barátkozni más gyerekekkel, meg több kultúrát meg szeretnék tudni” - nyilatkozta Doma Gergely Hunor.
A tábori életet számos program színesíti; éjszakai- és nappali túra, játékok és foglalkozások. A gyerekek és kísérőik teljesen nomád körülmények között töltik el az öt napot.
Baloghné Cserép Andrea táborvezető-helyettes: „A célja végül is az, hogy egy kicsit kirántsuk a gyerekeket a mindennapi világból, hogy egy kicsit megmutassuk nekik, hogyan lehet telefon, televízió, internet nélkül élni. Nagyon jól be is bizonyítják, hogy ez sikerül nekik. Olyan programokat szervezünk, ami leköti őket.”
A tábort a Rezi Várbarátok Köre Egyesület szervezi. A civil szervezet célja a Rezi vár megóvása, védelme, fejlesztése és bemutatása. A tábor mellett például még túrákat is szerveznek. A Rezi várat a 13. század végén, 14. század elején építették fel. A vár sok kézen megfordult, hadászati jelentőséget a Mohácsi vészt követően kapott, végvári funkciót is ellátott. 1589-ben robbantották fel.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV