Őszi termésekkel, falevelekkel és többek között filcanyagokkal is dolgozhattak a gyerekek a Halápy teremben. Dísztárgyakat készíthettek el saját elgondolásaik alapján. Sokan manót, tolltartót és egyéb díszeket valósítottak meg. Nagy Franciska doboz készített.
A foglalkozáson azonban nem csak a kisebbek, szüleik is részt vehettek, akik közösen élvezték az alkotási folyamatot. A gyerekeknek a vágásban és a ragasztásban is olykor szükség volt a segítségre. Sokan visszatérő vendégei a foglalkozásoknak. Hertelendy Zsuzsáék évek óta vesznek részt a programokon.
A kézműves foglalkozás mellett az érdeklődők az őszi népszokásokkal is megismerkedhettek. Gyanó Szilvia néprajzkutató elmondta, az évszakhoz rengeteg jeles nap kapcsolódik, melyekről egy játékos feladatsort is kaptak a gyerekek.
„Itt a Balatonnál a legfontosabb jeles napok, azok a szürethez kötődnek a Terézia naphoz vagy mondjuk az Orsolya naphoz, mikor elkezdődött a szüret és hát egészen mondjuk a Márton-napig, amikor elforrt az újbor. De nem csak a szőlővel kapcsolatos dolgokat mutattam, hanem például a vallásosságnak a tárgyait is, hiszen október Szűz Mária hónapja.”
A családok körében nagyon népszerűek ezek az események, hiszen akár az aktuális kiállításokat is megtekinthetik a szülők, miközben a gyerekek elkészítik a díszeket. A Balatoni Múzeum évente többször szervez hasonló programokat.
„A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében ez a programsorozatnak az 5-dik alkalma, amikor családi délutánt szerveztünk kifejezetten családok számára, a gyerekek, felnőttek jöjjenek és kicsit az őszi hangulatot teremtsük meg, de nem ezt a szomorkásat, hanem a színeset.” - mondta el Németh Péter.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat november 9-ig tart. Akkor irodalmi műsorra várják az érdeklődőket, akik az ősszel és Keszthellyel kapcsolatos költeményeket hallhatnak.
Lendvai Bianka - Keszthelyi TV