Pedagógusok, gyermekvédelemben dolgozók és érdeklődő szülők vettek részt azon az előadáson ahol a legnehezebb társasjátékról, arról a mozaikról amit családnak hívnak, beszéltek a szakemberek. Több szülő, több nagyszülő, megosztott ünnepek és benne a gyermek. A mozaik családos élet társadalmi problémája nem új keletű. A benne élő családoknak számos problémával kell szembenézni. Mozaik családban nem egyszerű de nem lehetetlen.
"Valóban így van, egy egész más rendszert kell a benne élő családoknak felépíteni, s nagyon sok az információhiány abból adódóan, hogy a szerepek nem tisztázódtak. Tehát valóban egy kaotikus hálózati rendszerből kell felépíteni a családoknak egy működő rendszert, egy olyan dinamikát ami a normál családokban is tapasztalható. Ehhez nagyon sok tudatosságra és időre van szükség. Tehát a szakma azt mondja, hogy 3-5 év mire egy mozaik család viszonylag eltrendezi magát." -mondta el Polgárné Bertók Orsolya mentálhigiénés szakember.
A gyerekek a mozaik családokban nem találják az állandóságot, sokat ingáznak ami gyakori akadálya a családi harmónia kialakulásának. A mozaik vagy patchwork családokban az összeolvadásról, a felállított szerepekről, a besorolásokról Dr. Rosta Andrea családterapeuta beszélt.
"Alapvető dolog – akár segítőként - hogy amikor találkozunk egy mozaik családdal akkor ezt mind tisztáznunk kell, hogy mi hogyan gondolkodunk arról, hogyan gondolkodunk mint család, hogyan gondolkodunk a saját szerepünkről. Én hogyan gondolkodom a párom gyerekéről? Az az én gyerekem, vagy a barátja akarok lenni, pótszülő akarok lenni. Azt hiszem a legfontosabb feladat."- mondta Dr. Rosta Andrea családterapeuta.
A gyerekekre szabott idő, a nem tudom hová tartozom érzése, a szülő hiánya nagyban befolyásolja a viselkedést. Sok esetben keres kitörést a gyermek vagy a fiatal. A szülőkön kívül a nagyszülőknek és a pedagógusoknak is nagy szerepe van abban, hogy a gyermek megértse a mozaik családok keszekusza rendszerét- hangzott el a szakmai előadáson.
Hegedüs Éva - Keszthelyi Televízió