Egy rovar- és rágcsálóirtással, gázosítással foglalkozó vállalkozás szakemberei érkeznek egy balatonszentgyörgyi étteremhez. A konyha már több hete üres - az eszközök tisztán várják az újranyitást. A vendéglő tulajdonosa március 24-én döntött úgy, hogy szünetelteti a tevékenységét. Most azonban ismét elkezdődött a munka: a jövőben - a veszélyhelyzet idején - kiszállítja az itt készülő ételeket.
"Március közepén a bizonytalan járványügyi helyzetre való tekintettel bezártunk. Lassan egy hónap elteltével újra szeretnénk nyitni - természetesen a törvényadta lehetőségek betartásával, ami azt jelenti, hogy helyben fogyasztás nem lehetséges; elvitelre, kiszállításra tudunk dolgozni. Mindezt, hogy biztonsággal megtehessük, megkerestem egy céget, aki baktérium és vírus fertőtlenítéssel foglalkozik. Akinek a kollégái már megérkeztek, és perceken belül meg fogják kezdeni a munkálatokat" - mondja Szokodi Zsolt étterem tulajdonos.
A fertőtlenítést végző cég szakembere természetesen a megfelelő védőfelszerelésben, maszkban végzi a munkát. Ezt a speciális, hidegködképző berendezést a napokban vásárolta. A géppel vírusok, gombák és baktériumok hatásos semlegesítését lehet elvégezni. Azonnali eredményt lehet elérni, szermaradvány nélkül. Faragó Zsolt egészségügyi gázmester elmondta: "Most jelen esetben ugye a koronavírus kapcsán csináltuk a fertőtlenítést egy nagyon komoly ködképző géppel, ami egy “pulsFOG K-22” bio gép. Nagyon megporlasztja az anyagot, tehát egy hideg ködöt képzünk. Ez azt jelenti, hogy egy levegőben úszó, lebegő aeroszolt képzünk tulajdonképpen ezzel a géppel. Ez felületkezelés és légtérkezelés is egyben, mert órákig megmaradnak ezek a mikrocseppek a levegőben. Így ezáltal be tudnak vonni minden egyes tárgyat, minden felületet tökéletesen."
Fontos tudni, hogy a módszer nem azonos a permetezéssel. Ez ugyanis nagyobb cseppméretet eredményez, míg a hidegködképző berendezés - mint a nevében is benne van - ködöt, azaz nagyon apró szemcséjű, lebegő cseppeket állít elő. A használt anyag nem mérgező, élelmezésügyi várakozási idő nincs. Csepegésmentesen lehet fertőtleníteni, így a kezelés után minden száraz marad. "Hogyha megcsináltuk a fertőtlenítést, akkor van egy szellőztetés utána, tehát egy két óra múlva igazából újra lehet használni a helységet. Magának a fertőtlenítőszernek 30 perc a behatási ideje. Nem toxikus, biztonságos a felhasználása, és a munkaegészségügyi és élelmezés egészségügyi várakozási ideje is nulla nap, ami nagyon fontos, főleg egy egy étterem esetében" - tette hozzá az gészségügyi gázmester.
Ennek a fertőtlenítésnek hosszan tartó hatása nincsen, ugyanis egy potenciális vírushordozó személy ismét fertőzötté teheti a kezelt területet. A munkát megrendelő vállalkozás felelőssége, hogy a megfelelő védelem érdekében többször is igényelje a kezelés elvégzését.
Tüskés Balázs - Keszthelyi Televízió