Az elmúlt időszakban megszaporodtak a trükkös lopások Zala megyében a rendőrség tájékoztatása szerint. A csalásokat jellemzően szervezett bűnözői csoportok követik el, amelynek során valamilyen módon elterelik a sértett figyelmét és így tulajdonítják el az értékeit. Az elkövetők általában azt használják ki, hogy az áldozatok jószívűek, hiszékenyek vagy egyedül élnek. A csalók különböző, egyszerű történetekkel igyekeznek az áldozat bizalmába férkőzni, majd a lakásába bejutva lopják el az értékeiket. A trükkös lopások egyik legismertebb formája az unokázós csalás.
„Ezeket a trükkös lopásokat nagyon egyszerűen ki lehetne védeni, hogyha utána mennénk az információnak, hogyha leellenőriznénk azt, amit mondanak, az valóban megtörtént-e. Például hogyha az unoka rosszullétére, balesetére, váratlan élethelyzetére hivatkoznak, akkor tegyük le a telefont és mi hívjuk vissza azt a családtagot, akire hivatkoznak. Próbáljunk mindig nyugalmat árasztani, nyugalmat erőltetni magunkra, és akkor talán józan fejjel, józanésszel tudunk dönteni.” - tájékoztatott Tóth László, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője.
A csalók általában telefonkönyv alapján, találomra hívják fel a potenciális célpontokat, de az is előfordul, hogy előzetesen a kiszemelt áldozat lakókörnyezetében puhatolóznak, vagy a közösségi oldalakon megadott információkat felhasználva teszik hihetőbbé történetüket. A rendőrség fokozottan kéri, hogy semmi esetre se engedjünk be idegeneket a lakásba. Ha valaki hivatalos személynek adja ki magát, akkor az érdemes ellenőrizni. Fontos tudni azt is, hogy a közszolgáltatók sem díjbeszedést sem pedig vissszautalást nem rendeznek készpénzben. A trükkös csalások büntetési tétele jelentős, még akkor is, ha a lopást nem sikerült végrehajtani.
„Az értékhatártól függően akár 5 év vagy még annál súlyosabb büntetési tétellel is sújthatók ezek. Értékhatártól meg elkövetési módtól, mennyiségtől, tehát több mindentől függ ez. Azt gondolom, hogy ezek általában, azért hozzá kell tenni, hogy viszonylag szervezettebb csoportok, bűnözői körökhöz köthetőek, és ilyenkor azért már több minősítő körülményt is lehet mérlegelni a bíróságnak.” - tette hozzá az alosztályvezető.
A rendőrség felhívja a figyelmet arra, fontos, hogy az idősek folyamatosan tartsák a kapcsolatot szomszédaikkal, a postással, polgárőrrel, szociális gondozóval. Ugyanakkor fordítsanak figyelmet a lakókörnyezetben megjelenő idegenekre is. Ha már megtörtént a baj, akkor a rendőrség értesítése mellett fontos, hogy hagyják érintetlenül a bűncselekmény helyszínét, így segítve a hatóságot a bűnözők felkutatásában.
Regman Karola - Keszthelyi TV