A katyni mészárlás áldozatainak emléktábláját 2020 októberében avatták fel Keszthelyen. A lengyelség egyik legnagyobb tragédiájának mementóját Németh János Kossuth- és Munkácsy-díjas keramikus készítette. A zalai művésznek a vármegyében és a Balaton térségében is számos alkotása van. 90. születésnapja alkalmából a zalaegerszegi Városi Hangverseny-és Kiállítóteremben nyílt tárlata.
A város díszpolgárát tortával és vastapssal köszöntötte a népes közönség. A művész elmondta: soha nem fordult meg a fejében, hogy elhagyja szülőhelyét, mert itt érzi otthon magát, itt alakult ki alkotói személyisége is.
„Nálunk a családban kezdődött ez a mesterség, ahol volt egy cserépkályhás üzem, és mellette voltak a testvérek, akiknek egy fazekasműhelye. Nos, erről a műhelyről Malonyai Dezső néprajzkutató, akinek vannak ezek a komoly kiadványai a magyar népművészetről, szerepelnek a családnak a tagjai: a nagypapa egész fejezetben az ő cserépkályháival, és emlékeznek erre. Én gyerekkoromban itt nőttem föl, ezeket láttam" - nyilatkozta az ünnepelt.
Az országosan is elismert művésznek a Göcseji Múzeumban állandó kiállítása van. Kostyál László, az intézmény tudományos igazgatója Németh János kultúrában betöltött szerepét méltatta: „Ő egyszerre iparművész, keramikus-iparművész, egyszerre szobrászművész és egyszerre népművész. És mindegyik oldalról, mindegyik irányból teljes értékűen közelíthető meg az ő művészete, úgyhogy azt gondolom, hogy talán a szintetizáló vagy szintetikus jelző - amit ugyan a művészettel kapcsolatban ritkábban használunk -, de az ő esetében ez mégis érvényes és igaz."
A jubileumi tárlaton a szobrok és domborművek mellett az elmúlt 20 évben készített rajzok is szerepelnek. A kiállítás május 25-ig látogatható a vármegyeszékhelyen.
Hársfalvi Ákos - Keszthelyi TV/ Zalaegerszegi TV